Da jeg for ca. 4 måneder sagde ja til at blive gift med en bekendts, mands søn, som bor i Findland, havde jeg ikke tænkt det igennem, så inden jeg gør nogen fejl, ville jeg godt finde ud af hvad loven siger omkring det.
Grunden til at vi skal giftes, (Hvis jeg ikke ombestemmer mig) er fordi, F Har en søn der er fra Tyrkiet, han kan ikke få opholdstilladelse i dk, så han har fået opholdstilladelse i Finland, nu vil familien godt have sønnen tættere på DK, derfor spurgte de min og jeg ville gifte mig med ham, så han kunne få opholdstilladelse i Sverige.
Hvis han skal have opholdstilladelse i Sverige, så skal vi vel bo sammen, men det har jeg ingen interesse i. Familien siger er, at vi ikke skal bo sammen men jeg bare skal have adresse hos ham.
Det er her jeg kommer i tvivl om en masse ting.
1. Skal jeg betale SKAT to steder, hvis jeg også har adresse i DK?
2. Hvis min "kommende mand" får skatte-smæk, kan det så gå udover mig?
3. Jeg ved der kan ske en masse, men hvad?
4. Kommer det til at have nogen økonomisk betydning for mig nu, eller senere hen i livet.?
P.S egentlig, så vil jeg ikke gøre det, men da jeg sagde ja til det, tænkte jeg mig ikke om, nu leder jeg efter en masse grunde til at jeg ikke skal gøre det.
KH Mig