Jeg har læst meget og er blevet en go' del klogere herinde det sidste stykke tid, tak til alle jer der tager sig tid til at hjælpe andre mennesker i deres sværeste tider..Det er medmenneskelighed!!
Tænkte at høre om der var nogen derude der kunne hjælpe mig med sådan helt praktisk hvordan jeg skal gribe det an:
Jeg er dansk statsborger, 27 år.
Flyttede til norge i August og bor og arbejder her fast.
Min kæreste er mexicansk statsborger og kommer herop i november på turistvisum..
Vi vil selvfølige gerne være sammen og gifte os hvis det kræves det..
Mit 1 spørgsmål er: Har det nogen betydning hvor hun lander, København eller Oslo?..Hun var i Dk fra juni til august, 45 dage..og planen var så at hun skulle komme tilbage efter x antal dage og være her de sidste 45 dage indenfor 6 måneders visum perioden..Og derefter fik jeg fortalt fra US at man ikke behøvede at rejse ud fra EU og ind igen for at få 90 nye dage indenfor 6 måneder rammen når man så at sige ramte samme udløbsdato!..?
Dvs. at hun har 45 dage og på en sidste dag får hun nye 90 dage uden at skulle rejse ud?
Kan man indrejse i dk og være der i de sidste 45 dage, rejse til norge og få fornyet turistvisum der, iom det er et EØS land?
Er dette noget der giver mening eller er det bare nonsens.?
Mit andet spørgsmål er: Hvordan foregår det med opholdtilladse?
Skal hun have opholdstilladse/arbejdtilladse i norge før vi kan søge om Fs i dk?Eller kan vi søge om det fra hun kommer til norge(forudsat at vi blir gift), samtidig som hun er på turistvisum?
Skal vi gifte os i norge eller danmark, eller cypern som nogen har foreslået tidligere?
3 spørgsmål:
Forudsat at vi søger om FS skal vi da opholde os i Norge i tiden der går med sagen, og hvordan med hende hvis der går mere end 3 måneder som er turistvisum?!
Og er der nogen vigtige papirer som hun udover det vi kan forstille os, skal ha med for at gifte sig/etablere sig her?Og gernerelt.?
Vi vil gerne være sammen og håber inderligt der er nogen der kan hjælpe lidt med fremgangsmåden?
Og hvordan forholder det sig efterfølgende?..Får hun rettigheder som en dansk statsborger, eller er det med div. foranstanlinger?Som ingen sociale ydelser et.c?Hun er biolog og vil gerne tage en master i biologi, har hun mulighed for det?
4:
Skal man hvis man søger om FS kunne fremvise en evt. lejekontrakt, eller hvad for krav stilles til bolig om man flytter tilbage til dk?
Håber der er nogen kloge derude, På forhånd tak-Bjørn kauffeldt