Hej.
Hvis man nu skriver en dato mht ankomst og afgang i DK, hvad muligheder er der så for at blive lidt længere ? Jeg tænker hvis at man stadig holder sig inden for visum tiden. Jeg gætter på,at man får visum for 3 måneder.
Er der en nem mulighed for at forlænge visum efter udløb eller ?
Mvh
Rix
Lidt ang visum fra Usa
Re: Lidt ang visum fra Usa
Nej, visum kan ikke forlænges medmindre det er nødvendigt pga. uforskyldte omstændigheder som fx alvorlig sygdom.
Re: Lidt ang visum fra Usa
Ok.... Det jeg også tænker på er, at hvis hun nu kommer 3 uger indenfor visum perioden og så gerne vil blive en uge eller mere, også indenfor visum perioden, hvad gør man så ?
Mvh
Rix
Mvh
Rix
-
mh1
- Indlæg: 10609
- Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
- Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
- Kontakt:
Re: Lidt ang visum fra Usa
Hvis hun har visum til 90 dage, ankommer efter første gyldighedsdato og slutdatoen for visum ikke er nået kan hun naturligvis blive til slutdatoen for visum. Men hvis slutdatoen for visum er indtruffet skal hun rejse ud, uanset om hun har brugt de 90 dage eller ej.
mh
Rådgiver for ÆUG
Rådgiver for ÆUG
-
fundiver199
- Indlæg: 15458
- Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34
Re: Lidt ang visum fra Usa
Amerikanske statsborgere er visumfri i Schengen, men skal stadig holde sig inden for højest 90 dages ophold inden for en periode på 180 dage.