Ægteskab med illegal!!

Her kan du skrive om/søge information om ægteskab og vielse i DK og udlandet.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
mariam2014
Indlæg: 2
Tilmeldt: 18.06.2014 22:13:02

Ægteskab med illegal!!

Indlæg af mariam2014 » 20.06.2014 22:40:08

Hej

Jeg har i en længere periode talt med en fyr og vi er nu begyndt at overveje ægteskab. Jeg har dog mine bekymringer, da han er illegal i Danmark og har fået afslag på visum/opholdstilladelse både i DK og Sverige (flere forsøg).
Jeg har prøvet at undersøge på forskellige hjemmesider, de regler der er gældende for ægteskab/familiesammenføring både efter EU-reglerne og Sveriges nationale regler, samt andres oplevelser ved ægteskab med illegal.
Jeg håber derfor at I her kan be-/afkræfte hvad jeg har forstået, så jeg nogenlunde kan være sikker på hvilke muligheder vi har, og at jeg har fat i de rigtige informationer. Den info jeg er nået frem til er at;

1) Det er forholdsvis nemmere at få familiesammenføring i Sverige når der ansøges efter EU-reglerne (specielt ved planer om hjemvenden til DK efter opholdet i Sverige).

2) Det er ikke et krav at have lovligt ophold i landet for at kunne blive gift.

3) For at kunne ansøge om familiesammenføring i Sverige skal jeg have fast bopæl samt være selv-forsørgende.

4) Han arbejder på nuværende tidspunkt sort i DK, og har fået at vide at han vil blive fastansat når han får lovlige papir. Men som jeg har forstået det, vil det kun være muligt for ham at beholde arbejdet i DK, hvis han søger/opnår arbejdstilladelse. (Kun for faglærte)

5) Det vil ikke være nødvendigt for ham at rejse hjem, under behandlingen af ansøgning om opholdskort/familiesammenføring.

Det skal lige nævnes at jeg er færdiguddannet og jobsøgende. Hvis tingene går efter planen er mine overvejelser at søge arbejde enten i KBH eller i Sverige, for derefter at søge om fs jf. EU-reglerne. Min største bekymring er dog om han vil få afslag nu hvor han tidligere flere gange har fået afslag på visum og opholdstilladelse.

Har Jeg fat i det rigtige, og er der andet jeg skal tage hensyn til eller vide?

skaanebo
Indlæg: 12138
Tilmeldt: 09.06.2007 19:00:10

Re: Ægteskab med illegal!!

Indlæg af skaanebo » 21.06.2014 02:37:36

I skal gifte jer, førend I kan gøre brug af EU-retten.

Og I kan ikke gifte jer i Danmark, da det kræver lovligt ophold, men i Sverige kræves ikke lovligt ophold for at blive gift.

mariam2014
Indlæg: 2
Tilmeldt: 18.06.2014 22:13:02

Re: Ægteskab med illegal!!

Indlæg af mariam2014 » 21.06.2014 03:07:42

Betyder det at jeg - hvis vi bliver gift i Sverige- kan søge om familiesammenføring derfra (sverige) uden at det bliver nødvendigt for ham at rejse til hjemlandet og/eller at det har betydning at han tidligere har fået afslag?

skaanebo
Indlæg: 12138
Tilmeldt: 09.06.2007 19:00:10

Re: Ægteskab med illegal!!

Indlæg af skaanebo » 21.06.2014 04:54:52

Ja, I kan gøre brug af EU-retten i Sverige under forudsætning g af, at I er gift, og du kan dokumentere, at du har arbejde eller midler til, at I kan klare jer selv økonomisk.

speedy
Indlæg: 1
Tilmeldt: 15.07.2014 13:31:56

Re: Ægteskab med illegal!!

Indlæg af speedy » 15.07.2014 14:10:49

Jeg er nod til, at bede om Jeres hjaelp i denne sag, eller bare et godt raad. Jeg har igennem et aar haft et forhold til en illegal invander. Han har vaeret asylansoger i 2 1/2 aar, og boet paa asylcentre. I marts maaned fik han afslag paa ophold, og skulle udrejse i april maaned. Inden udrejse var vi i Kbh, og tale med en raadgiver om, hvad vi skulle gore, og han mente, at min kaereste skulle rejse hjem, og derefter tage til Parkistan, hvor jeg saa skulle modes med ham, og vi kunne derfor blive gift der. Efterfolgende skulle jeg saa tage hjem, og derefter tage til Sverige, og bede om familiesamforing der. Det ville kun tage 2~3 mdr. Vi snakkkede efterfolgende om dette, men da jeg stod uden arbejde, og var glad for mit hjem, syntes jeg ikke det var losningen. Vi fandt saa ud af senere, at du i dag ikke kan faa visum til Parkistan, og derfor valgte min kaereste, at gaa under jorden. Vi har vaeret kaerester i 1 aar, og det tapper vores kraefter, at han er bange for, at blive fanget, og jeg er bange for fremtiden, da jeg ikke ved, om han bliver fanget i morgen eller om 3 mdr. Vi vil rigtig gerne giftes, og har vaeret inde og tale med GO2SWEDEN, og det hele lod jo lige til. Vi kunne blive i Dk, vi skulle begge skaffe pas og civilpapirer, dette er ikke et problem for mig, men da det hele er saa korupt i Afghanistan, er det ikke muligt for min kaereste, at skaffe disse papirer. Vi har forsogt rigtig mange ting, men er ved at lobe tor for ideer. Efterfolgende har vi hort, at det er muligt, at blive gift i Sverige uden nogen form af papirer, og er det rigtig? Jeg haaber inderligt, at i kan give os nogle gode raad, det har vi lige nu brug for. Paa forhaand tak Linda Jakobsen.

skaanebo
Indlæg: 12138
Tilmeldt: 09.06.2007 19:00:10

Re: Ægteskab med illegal!!

Indlæg af skaanebo » 15.07.2014 14:17:21

Du kan selv forhøre dig på et rådhus i Sverige om, hvad der kræves af dokumentation fra en pakistaner for at blive gift i Sverige.

Besvar