ÆUG manger hjælp fra dig!

Her kan du skrive om/søge information om hvorledes du/I kan benytte EU-reglerne til at bo sammen i både Danmark og andre EU-lande, f.eks. Sverige, Norge eller Tyskland.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
Nanna
AUG Board
Indlæg: 51
Tilmeldt: 10.06.2007 13:16:46
Geografisk sted: Malmö

ÆUG manger hjælp fra dig!

Indlæg af Nanna » 07.08.2008 17:30:53

Hej,

Jeg er blevet ringet op af to journalister og behøver følgende:

Til Rikke fra politikken:

Et par der efter har fået afslag på opholdtilladelse efter eu-reglerne eller har valgt ikke at søge, idet de har fået at vide at de ville få afslag. Den danske part skal have været studerende og have studeret i udlandet.

Rikke kan kontaktes på 33 47 13 63.


Til Kim Nielsen fra Berlingske Tidende:

Et par der har oplevet en sagsbehandlingstid på længere end 7 måneder på trods efter at Udlændingeservice har meldt dette ud som maks.

Kim Nielsen kan kontaktes på 25 45 63 03.

Hvis nogen overhovedet har mulighed for at stille op til det her ville det være fantastisk. Det er længe siden at der har været så stor interesse for vores sag og vi behøver flere der vil stå frem og fortælle deres historie.


Nanna, ÆUG Sverige

Besvar