Processuelt ophold og opholdstilladelse

Her kan du skrive om/søge information om få din ægtefælle / partner sammenført til Danmark efter de almindelige danske regler.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
consty
Indlæg: 10
Tilmeldt: 21.02.2011 13:06:58

Processuelt ophold og opholdstilladelse

Indlæg af consty » 02.10.2013 16:09:27

Hej,
Jeg er blevet gift i cameroun d. 07 sept 2013. Min kone og jeg ankom til DK d. 18 sept. Jeg er dansk statsborger. Hun har et 2 måned turistvisum. Vi vil ansøge om FS om så snart KBh kommune bekræfter at jeg ikke har modtaget noget ydelser i de sidste 3 år.

Vi regner med at flytte til Sverige hvis hun får afslag.
Mit spørgsmål er: Hvis vi får et negative svar fra US når hun er på processuel ophold og hendes visum er udløb. Kan vi stadig flytte til Sverige på baggrund af denne tidfrist som indikerer hvornår hun skal forlade Schengen område og søge opholdkort?
Eller skal flytte til sverige inden visum er udløb?

Tak på forhand for deres hurtig svar!

mh1
Indlæg: 10609
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Processuelt ophold og opholdstilladelse

Indlæg af mh1 » 02.10.2013 17:23:36

Hvis I vil være på den sikre side, skal hun med dig til Sverige før hendes visum udløber. Du er jo først EU-borger, når du har bosat dig i et andet EU-land end DK, og først da har din ægtefælle ret til at bo sammen med dig.

Men hvorfor tror du, at I vil få afslag? Hvis I opfylder alle krav, så er der jo ingen grund til at I ikke skulle få fs.
mh
Rådgiver for ÆUG

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: Processuelt ophold og opholdstilladelse

Indlæg af fundiver199 » 03.10.2013 05:40:28

Illegal indrejse og/eller illegalt ophold betyder ikke, at man mister sin EU-opholdsret. Det tog EU-domstolen senest stilling til i den meget kendte Metock-sag.

Men det betyder selvfølgelig ikke, at det er lovligt at rejse ind i Sverige med et udløbet Schengenvisum. Hvis hun bryder loven og gør det alligevel, kan hun risikere, at betjenten giver hende en bøde eller siger "fy skamme" til hende.

Og hun kan i princippet også risikere, at han arresterer hende med henblik på udsendelse til hjemlandet. I hvert fald indtil hun får dokumenteret, at hun har EU-opholdsret, for så må han ikke deportere hende, udløbet visum eller ej.

Men som mh skriver, hvis I opfylder alle kravene, så får I jo ikke afslag. Og så er hele denne diskussion fuldstændig teoretisk. Ansøgninger om FS afgøres altså ikke ved lodtrækning......

Besvar