Spørgsmål omkring opholdskort

Her kan du skrive om/søge information om hvorledes du/I kan benytte EU-reglerne til at bo sammen i både Danmark og andre EU-lande, f.eks. Sverige, Norge eller Tyskland.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
saba11
Indlæg: 16
Tilmeldt: 23.09.2011 01:35:37

Spørgsmål omkring opholdskort

Indlæg af saba11 » 23.07.2012 23:55:22

Hej ÆUG,

Jeg skriver angående, at min mand som har fået turistvisim til dk, gerne vil søge opholdskort til dk. Han har i øvrigt pakistansk pas. Det er sådan, at jeg har britisk statsborgerskab, men er født og opvokset i dk og derfor kan vi benytte EU-reglerne. Mit spørgsmål går så ud på, at når min mand har afleveret ansøgning omkring opholdsort, som jeg kan forstå skal være hos statsforvaltningen, kan han så arbejde i dk og lære dansk, mens hans sag bliver beandlet eller er dette først muligt efter han har fået opholdskortet. Jeg synes nemlig, at jeg på et tidspunkt har læst, at man kan arbejde og gå i sprogskole, mens de behandler ens sag, når det er efter EU-reglerne man søger.

Jeg håber, at nogen kan hjælpe mig med at forstå reglerne omkring dette.

På forhånd tak

Mvh. Saba

reza4life
Indlæg: 134
Tilmeldt: 28.04.2009 09:56:20

Slettet

Indlæg af reza4life » 24.07.2012 00:18:15

Slettet
Senest rettet af reza4life 29.09.2021 15:01:17, rettet i alt 2 gange.

saba11
Indlæg: 16
Tilmeldt: 23.09.2011 01:35:37

Re: Spørgsmål omkring opholdskort

Indlæg af saba11 » 24.07.2012 10:54:54

Hej Reza4life, tak for dit svar :-)

Jeg er dog blevet i tvivl omkring noget i dit indlæg, eftersom du skriver, at jeg skal bosætte mig i et andet EU-land før jeg kan benytte disse regler, men for nogle måneder siden spurgte jeg netop indtil dette spørgsmål og fik følgende svar:

viewtopic.php?f=7&t=8138&p=47776&hilit= ... ger#p47776

Fundiver199 skrev netop, at jeg kan benytte EU-reglerne eftersom jeg har statsborgerskab i et andet EU-land end det som jeg bor i... Min mand fik udstedt turistvisum for nogle uger siden og det var også søgt via EU-reglerne...

Men du skriver også, at han kan arbejde og begynde i sprogskole lige så snart ansøgningen er afleveret, er det fordi han får et cpr nummer?

Mvh. Saba

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: Spørgsmål omkring opholdskort

Indlæg af fundiver199 » 24.07.2012 11:42:42

Kære Saba11

Efter EU-domstolens kendelse i sagen McCarthy sidste år skrev ÆUG til Udlændingestyrelsen og spurgte, om man er omfattet af retten til fri bevægelighed, hvis man har levet hele sit liv i Danmark men eksempelvis er britisk statsborger, fordi ens forældre er det. Og vi fik det klare svar, at det er man. McCarthy sagen handlede om en kvinde, der både var britisk og irsk statsborger og havde boet hele sit liv i Storbritannien. Og hun kunne ikke anses for at udnytte retten til fri bevægelighed i Storbritannien, bare fordi hun også var irsk statsborger. Men hvis hun kun havde været irsk statsborger, havde sagen stillet sig anderledes. Så jeg kan bekræfte det, jeg skrev i den nævnte tråd. Det er mig bekendt stadig det, der er gældende.

I teorien har din mand ret til at arbejde, så snart han er kommet til Danmark. Men i praksis må I forvente, at ingen arbejdsgivere vil ansætte ham uden et dansk personnummer, som han igen ikke kan få, før Statsforvaltningen har udstedt opholdskort. Men den gode nyhed er, at Statsforvaltningerne altså ofte behandler disse sager meget hurtigt. Så selvom det i teorien må tage dem 6 måneder, kan I sagtens være heldige, at det kun tager dem 14 dage.

saba11
Indlæg: 16
Tilmeldt: 23.09.2011 01:35:37

Re: Spørgsmål omkring opholdskort

Indlæg af saba11 » 24.07.2012 13:01:45

Hej igen Fundiver, tak for dit indlæg.
Jeg ringede faktisk til US og fik det bekræftet igen, at jeg kan benytte EU-reglerne for fs, så det er på plads.
Det som jeg er lidt i tvivl omkring er, at når han har afleveret ansøgning om opholdskort i statsforvaltningen, hvad er sker der så efterfølgende..? (Min mand er nemlig i dk lige nu, han fik turistvisum for ca. 3 uger siden).
1) Får han et slags midlertidigt kort eller lignende, hvorefter han kan starte sprogskole og arbejde, eller hvordan hænger det sammen.

2) Jeg troede nemlig at han vil få udleveret et cpr nr efter han afleverer ansøgningen, men det passer måske ikke?

Det er rart at vide, at der er en mulighed, at de nødvendigvis ikke tager 6 måneder...

Mvh. Saba

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: Spørgsmål omkring opholdskort

Indlæg af fundiver199 » 24.07.2012 13:55:09

1) Han får en kvittering, men den er nok svær at bruge til andet end at bevise over for politiet, at han ikke er illegal immigrant, hvis de stopper ham og beder om at se hans pas og visum. Det er dog lykkedes for nogen at overtale kommunen til at lade dem starte på sprogskole, medens de stadig venter på opholdskort, så det er vist meget afhængig af den enkelte kommunes velvilje og ens egen fremtoning og troværdighed.

Og hvad angår arbejde, tror jeg som sagt, at det bliver meget svært at finde en villig arbejdsgiver, før opholdsretten er bekræftet ved udstedelse af opholdskort og CPR-nummer. Arbejdsgiveren risikerer jo en kæmpe bøde, hvis Statsforvaltningen når frem til, at din mand ikke har opholdsret, fordi du f.eks. slet ikke bor i Danmark, eller fordi han har forevist falske identitetspapirer. Så arbejdsgiveren skal godt nok være sikker i sin sag for at gå med på den galej, og igen afhænger det nok meget af ens personlige fremtoning og troværdighed, samt om man kender arbejdsgiveren i forvejen.

2) Nej det passer ikke.

saba11
Indlæg: 16
Tilmeldt: 23.09.2011 01:35:37

Re: Spørgsmål omkring opholdskort

Indlæg af saba11 » 24.07.2012 19:02:52

ok mange tak for hjælpen :-)

Mvh. Saba

Besvar