visa til tyskland under EU-regler

Her kan du skrive om/søge information om hvorledes du/I kan benytte EU-reglerne til at bo sammen i både Danmark og andre EU-lande, f.eks. Sverige, Norge eller Tyskland.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
senior
Indlæg: 18
Tilmeldt: 23.01.2010 19:26:16
Kontakt:

visa til tyskland under EU-regler

Indlæg af senior » 26.04.2011 07:44:35

Hvilkent visa skal bruges fra Fillipinerne og til tyskland hvor ægtemanden bor som eu-borger fammiliesammenførings visa eller schengen visa og i fald schengen visa skal hun så have rejseforsikring og returbillet. Meningen er jo at hun skal fammiliesammenføres i Tyskland so hun burde kun bruge enkelt billet. Vi har på fornemelsen at visa afdelingen i Manila ikke helt kender reglerne for eu borger

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: visa til tyskland under EU-regler

Indlæg af fundiver199 » 26.04.2011 13:08:29

Hun skal have et schengenvisum, hun skal i princippet ikke bruge hverken returbillet eller rejseforsikring, og visum skal udstedes gratis.

Du har givetvis helt ret i, at ambassaden i Manila nok ikke er så godt inde i disse regler. Men så kan du jo være den, der påtager dig opgaven at uddanne dem. :wink:

Du kan finde et link til den relevante tyske lovgivning i forum "ophold efter EU-regler" i en tråd, der står øverst under "bekendtgørelser".

Besvar