Er det nemmest at tage til København og indlevere ansøgningen der, og så håbe på at komme i hurtig-køen?
Kan vi eventuellt blive i UK til vores sag er færdigbehandlet, eller skal vi blive i DK mens sagen bliver behandlet?
Er det nok at vi begge tager på den danske ambassade her i UK og indgiver vores ansøgning samtidigt, og kan vi så få svar her, eller skal vi bare være i DK, fordi de vil sende vores svar til vores adresse der?
Vi ejer et hus i DK, men har ikke lejet det ud mens vi har været her, da der ikke rigtig har været nogen, som har haft interesse i at leje et helt hus i få måneder - er det et problem?
Og sidst men ikke mindst, så læser jeg nu i dag i den vejledning som er skrevet her i forum, at man skal have boet på samme adresse i mindst 18 måneder for at man kan falde ind under EU reglerne. Vi har været gift i snart 2 år, men jeg har ikke haft flyttet folkeregisteradresse i al den tid, som vi har tilbragt sammen i min mands hjemland, men vi har godt nok boet sammen.
Er altså lidt usikker på det her, nogen som kan hjælpe?
Tak for et supergodt forum. Har fundet meget info via disse sider.
KNusser