Ikke noget folkeregister??

Her kan du skrive om/søge information om hvorledes du/I kan benytte EU-reglerne til at bo sammen i både Danmark og andre EU-lande, f.eks. Sverige, Norge eller Tyskland.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
Åh Marie a vil hjem
Indlæg: 37
Tilmeldt: 03.03.2009 16:41:11

Ikke noget folkeregister??

Indlæg af Åh Marie a vil hjem » 03.03.2009 16:54:05

Hejsa alle, vi er taget til verdens ende (Belfast Nordirland) for at opnå familiesammeføring via eu-reglerne. Jeg kan se på nyidanmark.dk at et af dokumentationskravene er at man tilmelder sig folkeregisteret, men der er ligesom ikke rigtig noget folkeregister her, de lokale jeg har spurgt til det siger, de aldrig har hørt om sådan noget. Det man har som ligner lidt er til registrering af død/fødsel/ægteskab og lignede. Hvad gør jeg så??
Åh Marie a vil hjem til dai

Kim P. Nyberg
Indlæg: 3515
Tilmeldt: 02.02.2009 11:41:42
Geografisk sted: Herning
Kontakt:

Indlæg af Kim P. Nyberg » 03.03.2009 18:40:46

Prøv at spørge om det på den lokale kommune eller skatteforvaltning derovre. De må vide, hvad der svarer til det danske folkeregister.
Frivillig rådgiver i Ægteskab Uden Grænser

Besvar