Gift og Familiesammenføring

Her kan du skrive om/søge information om få din ægtefælle / partner sammenført til Danmark efter de almindelige danske regler.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
MPL
Indlæg: 19
Tilmeldt: 11.01.2017 07:20:39

Gift og Familiesammenføring

Indlæg af MPL » 11.06.2017 10:52:05

Når man er blevet gift her i Danmark med sin kone fra udlandet. Skal man så straks derefter søge FS eller er det muligt at vente 1 år.
Pt er min kone her med hendes 2 børn på 5 og 8 år. Vi er gift her i Danmark, men vil gerne vente et år med at søge familiesammenføring. Dels et økonomisk spørgsmål og dels det at min kone har en hel del jord som hun gerne vil sælge først.
Men vil US se negativt på at man har giftet sig og så ikke søgt FS med det samme ?
mvh
Moges

mh1
Indlæg: 10609
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Gift og Familiesammenføring

Indlæg af mh1 » 11.06.2017 11:47:08

Ikke nødvendigvis, men din kone kan udmærket søge om fs NU, og så tage hjem og ordne salget af sine ejendomme.

Behandling af fs-sagerne tager pt op til 10 mdr., og når man får ansøgningen godkendt, har man yderligere 6 mdr. til at benytte sig af det visum, som følger med. Hun kan søge om en tilbagerejsetilladelse, således at hun kan komme tilbage hvis salgene går i orden før fs-sagen er færdigbehandlet.

Den kan dog højst søges med en gyldighed på 90 dage, så hvis hun ikke får ordnet sagerne før da, må hun søge om et besøgsvisum. Det kan i visse tilfælde udstedes, selv om man har en ansøgning om fs under behandling, særligt hvis en screening af sagen allerede har indikeret at den sandsynligvis bliver godkendt.
mh
Rådgiver for ÆUG

Besvar