familiesamføring sygdagspenge visum

Her kan du skrive om/søge information om få din ægtefælle / partner sammenført til Danmark efter de almindelige danske regler.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
espiritubager
Indlæg: 1
Tilmeldt: 11.06.2015 06:45:08

familiesamføring sygdagspenge visum

Indlæg af espiritubager » 11.06.2015 07:13:09

hej

mig (28)og min kone(27) er lige blevet gift på rådhuset i kbh d.10.6.14
jeg er dansk og hun er filippiner
hun er her i Danmark på turistvisum, vi besluttet os først om at blive gift da hun havet været her i 3 uger på dette visum, som udløber d.6 juli... kan vi ansøge om FS nu, imens hendes turistvisum stadig er gældene ?

en anden ting er mit spørgsmål om, selvforsørgelse
har kun korte perioder i mit liv været uden arbejde.. er faglært bager, og har været medlem af fagforening og a-kasse i 4 år.
men for et år siden blev jeg sygmeldt i 2 månder, da jeg var i a-kassen (samlet 3 månder), og blev derfor givet sygdagpenge fra ydelsecenteret ( trode faktis det var fra a-kassen men nej)
kan sygdagspenge være til hindring for FS ?

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: familiesamføring sygdagspenge visum

Indlæg af fundiver199 » 17.06.2015 10:09:02

1) Ja der kan søges fra Danmark, så længe hendes visum er gyldigt, og hun ikke har opbrugt det antal dage, som det giver ret til at opholde sig i Schengen. Bemærk at dette er to forskellige ting, der BEGGE skal være opfyldt for, at hun er her lovligt :!:

2) Sygedagpenge udbetales efter sygedagpengeloven. Det er kun ydelser efter aktivloven og integrationsloven, der indgår i selvforsørgelseskravet.

Besvar