Jeg står og skal flytte til Sverige, for at min kæreste og jeg kan ansøge om opholdstilladelse til ham. Vi har besluttet os for at starte i Helsingborg. Vi søger en 1- eller 2-værelses lejlighed til omkring 3000-4000 svenske kroner.
Først og fremmest: Hvis nogen kender noget til en ledig lejlighed i Helsingborg-området, så skriv endelig
Dernæst: Er der nogle der kan give mig et par gode råd til lejlighedssøgningen. Gode hjemmesider, og generelt erfaringer med at søge og lejlighed i det område - er der fx nogle hjemmesider, hvor man kan lave en søge-annonce?
Jeg har også tænkt på at melde mig ind i nogle boligforeninger - er der nogen der kender noget til boligforeninger i Helsingborg-området, hvor ventelisterne ikke er super lange?
Tak!
Stina