Hej,
Min mand og jeg har lige fået godkendt hans danskprøve og skal så stille denne her anfordringsgaranti til kommunen på 63.000.
Da vi ansøgte om visum til ham, stillede jeg også en garanti på 58.000 som man skulle dengang. Og den har jeg jo så stadig ude at hænge nu, når han stadig er her.
Jeg gik ud fra at de 58000 blev trukket fra de 63000 så jeg egentlig "kun" skulle lægge 5000 oveni.
Men banken har snakket med US og de siger jeg skal stille begge garantier. Kan det virkelig være rigtigt??
Anfordringsgaranti ved visum OG FS
-
fundiver199
- Indlæg: 15458
- Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34
Re: Anfordringsgaranti ved visum OG FS
Nej det er ikke rigtigt. Beløbet fra den gamle kan overføres til den nye.
Re: Anfordringsgaranti ved visum OG FS
fundiver199 skrev:Nej det er ikke rigtigt. Beløbet fra den gamle kan overføres til den nye.
Hvor finder jeg information omkring dette henne? Hvordan skal jeg forklare banken at det er sådan det hænger sammen?
-
fundiver199
- Indlæg: 15458
- Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34
Re: Anfordringsgaranti ved visum OG FS
Du må skrive til US og spørge dem, om det virkelig kan være rigtigt, at de har ændret deres praksis på dette område, og hvad årsagen til dette i givet fald er. Jeg har aldrig hørt om, at andre har haft det problem, og jeg ved ikke, hvor man kan læse om praksis på området.