om arbejde i f.eks. Sverige

Her kan du skrive om/søge information om hvorledes du/I kan benytte EU-reglerne til at bo sammen i både Danmark og andre EU-lande, f.eks. Sverige, Norge eller Tyskland.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
Miki1257
Indlæg: 2
Tilmeldt: 30.01.2017 19:19:28
Geografisk sted: Ringsted - Sjælland

om arbejde i f.eks. Sverige

Indlæg af Miki1257 » 02.03.2017 11:03:11

Mit spørgsmål lyder som følgene
Hvis min kæreste og jeg (Fillipinsk) gifter os og flytter til Sverige for at undgå den Danske beløbs grænse, er det så nødvendigt for min kæreste at have et arbejde der førend vi kan flytte tilbage til Danmark, efter EU love om fri bevægelighed af arbejds kraften.
det er så vidt jeg ved ca. 3 måneder
P.S. jeg er førtids pensionist

skaanebo
Indlæg: 12138
Tilmeldt: 09.06.2007 19:00:10

Re: om arbejde i f.eks. Sverige

Indlæg af skaanebo » 02.03.2017 11:23:05

Nej, det er ikke nødvendigt at arbejde i Sverige. Men ved tilbagevenden vil du så blive betragtet som person med tilstrækkelige midler, dvs. din ægtefælle vil ikke kunne få nogen sociale ydelser i Danmark.

Miki1257
Indlæg: 2
Tilmeldt: 30.01.2017 19:19:28
Geografisk sted: Ringsted - Sjælland

Re: om arbejde i f.eks. Sverige

Indlæg af Miki1257 » 03.03.2017 19:40:03

mange tak for svarret, men har så lige et tillægs spørgsmål,, vil de Danske myndigheder så lade os flytte til Danmark, også selv om der ikke vil eller kan blive givet sociale ydelser?

Ok så lige for at finde ud af om jeg har forstået det rigtigt, at når man bosætter sig i f.eks. Sverrige i 3 måneder, kan man så flytte tilbage til Danmark og kravet om de der ca. 55000,- er frafaldet, eller skal man bo der i længere tid før det krav frafalder?

mh1
Indlæg: 10609
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: om arbejde i f.eks. Sverige

Indlæg af mh1 » 03.03.2017 20:23:00

Efter gældende praksis kan man benytte EU-reglerne, hvor der intet krav er om sikkerhedsstillelse mv., hvis man reelt har boet 3 mdr. i Sverige.

Man SKAL bo der reelt, dvs. man skal opsige eller fremleje sin bolig, skal leje en bolig i Sverige, betale sin husleje der via bank, gerne åbne en bankkonto i Sverige, købe ind i Sverige ved brug af kredit- eller debitkort, og i det hele taget opføre sig som om man har tænkt sig at blive der mindst et år. Man skal samle al dokumentation sammen, som viser at man bor i Sverige, og hvis man pendler til et job eller en uddannelse, skal man kunne dokumentere at man som minimum sover i Sverige 4 af ugens 7 nætter.
mh
Rådgiver for ÆUG

Besvar