Mister hun sin opholdstilladelse?

Her kan du skrive om/søge information om få din ægtefælle / partner sammenført til Danmark efter de almindelige danske regler.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
sanner_wt
Indlæg: 89
Tilmeldt: 31.03.2008 21:06:07
Geografisk sted: Tyrkiet/Sverige

Mister hun sin opholdstilladelse?

Indlæg af sanner_wt » 28.03.2015 15:47:10

Kære Forum
Jeg spørger på vegne af en bekendt..
Det drejer sig om en tyrkisk kvinde (tyrkisk statsborger) som er gift med en dansker. De har været gift i 2,5 år og de er umiddelbart herefter blevet familiesammenført efter danske regler. Manden og hende har gennem den tid som hun har været i DK haft problemer. Manden spiller alle deres penge op og er utro med andre kvinder. Kvindens familie presser hende til at blive i ægteskabet, på trods af dette. Hun har både familie i Danmark og Tyrkiet og fra begge steder truer de hende med meget groft. Hun bor nu på et krisecenter.
Hun har haft arbejde i snart 2 år i træk, er medlem af en a-kasse og hun er snart færdig med danskkursus 2. Har hun mulighed for at blive i DK?

skaanebo
Indlæg: 12138
Tilmeldt: 09.06.2007 19:00:10

Re: Mister hun sin opholdstilladelse?

Indlæg af skaanebo » 28.03.2015 16:34:45

Det afhænger vel af, hvilken type arbejde hun har, og om der så kunne være en mulighed for at få en ny arbejds- og opholdstilladelse på den baggrund. Men ellers er der vel nogen på krisecentret, som kan rådgive hende?

Besvar