Fandt dette hvor reglerne om dansk statsborgerskab til børn født udenfor Danmark er fint forklarede..
Også i forhold til os hvor der er 3 statsborgerskaber indblandede...
http://www.dk-mor-i-udlandet.com/statsborgerskab.htm
Dansk statsborgerskab til børn født i udlandet
-
fundiver199
- Indlæg: 15458
- Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34
Ja det er en fin og meget oplysende artikel. Tak for linket til den. Jeg kan tilføje, at så vidt jeg har forstået det, så bliver et barn født i udlandet med en dansk far også dansk statsborger, hvis parret gifter sig efter fødslen. Men som der helt korrekt står i artiklen, så bliver man nødt til at bringe sit barn til Danmark for overhovedet at få det registeret hos de danske myndigheder. Uden et CPR-nummer kan man således absolut ingenting i Danmark. Og at få et sådant kræver "personligt fremmøde" af barnet.
Af én eller anden underlig grund er det således ikke nok, at faderen møder op på Folkeregistret med diverse papirer i hånden.
Af én eller anden underlig grund er det således ikke nok, at faderen møder op på Folkeregistret med diverse papirer i hånden.