Hej,
Jeg er gravid og har termin i juni måned. Lige pt arbejder jeg og derfor får jeg ret til barselsdagpenge. Jeg ønsker at søge om fs mens jeg er på barsel? Vil min ansøgning afvises fordi jeg er på barsel?
Tak på forhånd
Fs under barsel
Fs under barsel
Senest rettet af EsraT 29.01.2015 10:30:31, rettet i alt 1 gang.
-
fundiver199
- Indlæg: 15458
- Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34
Re: Fs under barsel
Under menupunktet "rådgivning" kan du finde ÆUGs vejledning om familiesammenføring. Der kan du se alle de krav, der stilles. Som det vil fremgå ved læsning af vejledningen, er der naturligvis ikke noget krav om, at du ikke må gravid eller modtage de alm. ydelser, der tilbydes til gravide i Danmark.
Re: Fs under barsel
Skal jeg kunne påvise, at jeg efter barsel kommer til at arbejde samme sted? Jeg tænker nemlig på at ændre mit job og derfor søger jeg nyt arbejde mens jeg er på barsel
-
fundiver199
- Indlæg: 15458
- Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34
Re: Fs under barsel
Som det fremgår af vejledningen, skal du kunne påvise, at du ikke har modtaget kontanthjælp eller andre ydelser efter Aktivloven i 3 år før, I søger. Det er indholdet i den bagudrettede del af forsørgelseskravet, hverken mere eller mindre.