Side 1 af 1

Dødsfald

: 20.11.2010 10:15:27
af Carsten_1
Min vietnamesiske kone og jeg blev familiesammenført for ca 3½ år siden. For 4 uger siden blev vi forældre til en dejlig lille dreng som jo selvfølgelig er dansk statsborger. Nu er jeg kommet til at tænke på hvad der sker med min kone og søn hvis jeg skulle være så uheldig at blive kørt over at den store gule bus ? Konen har jo ikke opnået permernent opholdtilladelse endnu så kan de sende hende ud af landet med eller uden vores søn ?? Har prøvet at søge svar forskellige steder men er ikke blevet klogere, kan i hjælpe ???

Venlig hilsen

Carsten

Re: Dødsfald

: 22.11.2010 12:29:23
af Juma
Som udgangspunkt mister hun opholdstilladelsen.

Men der er dog også noget, der hedder barnets tarv.

Re: Dødsfald

: 22.11.2010 16:06:58
af mh1
Hvis din kone er godt integreret, dvs. har arbejde og lært dansk, vil hun formodentlig med held kunne søge om at opholdstilladelsen ikke skal bortfalde. Jo længere tid der går des bedre, og hvis først jeres barn er inde i den danske normale børnefamiliemodel med vuggestue/dagpleje, børnehave, skole, vil der skulle meget til for at sige at det vil være til hans bedste at oven i at miste sin far skulle rykkes op med rode for at flytte til et fjernt og fremmed land.

Re: Dødsfald

: 22.11.2010 16:28:36
af Carsten_1
Tak for jeres indlæg, er dog noget rystet over at vi tilsyneladende lever i sådan en bananrepublik men det kan vi selvfølgelig takke Soen fra Dansk Folkeparti og hendes øvrige lejesvende for....FØJ !!!!