Side 1 af 1
Uddannelse og økonomi
: 03.11.2014 10:00:01
af Albasmor
Hej alle
Min mand er for nyligt startet på uddannelse som snedker. Vi ansøgte om SU men han fik afslag. Kan det virkelig passe at, selvom vi er gift (april 2014) har barn sammen, han har opholdstilladelse og været i DK siden juli 2012 (er oprindeligt fra Holland) så kan han ikke få SU?
Hvis dette er korrekt, er der så nogen der ved om det er muligt med kontanthjælp når man er under uddannelse?
Jeg håber nogen kan hjælpe, syntes det danske system og regler er en jungle.
mvh Mie
Re: Uddannelse og økonomi
: 03.11.2014 10:13:37
af skaanebo
Nej, der gives ikke kontanthjælp under uddannelse.
Hvis han er hollænder, skal han vel søge om studiestøtte fra Holland?
Re: Uddannelse og økonomi
: 03.11.2014 17:10:30
af resser
Selvfølgelig er en erhvervsuddannelse som snedker SU berettiget i den første tid på skolen før en elevansættelse i praktikken. men man skal både have boet i Danmark i mindst 2 år samt også have været gift i mindst 2 år for at være SU berettiget, så hvis I havde giftet jer, da han kom i juli 2012, så havde han været SU berettiget.
Re: Uddannelse og økonomi
: 04.11.2014 16:58:40
af Pelle
resser skrev:Selvfølgelig er en erhvervsuddannelse som snedker SU berettiget i den første tid på skolen før en elevansættelse i praktikken. men man skal både have boet i Danmark i mindst 2 år samt også have været gift i mindst 2 år for at være SU berettiget, så hvis I havde giftet jer, da han kom i juli 2012, så havde han været SU berettiget.
Det skal lige siges at dette kun gælder hvis man er familiesammenført efter EU reglerne. Hvis man har søgt via de danske regler har ens ægtefælle ret til SU fra dag 1.
Re: Uddannelse og økonomi
: 05.11.2014 05:35:09
af fundiver199
Der er 5 måder, en udlænding kan få dansk SU:
1) Have dansk opholdstilladelse som familiesammenført eller flygtning
2) Have været gift med dansk statsborger og boet i Danmark i mindst 2 år
3) Være EU-arbejdstager
4) Være familiemedlem til en EU-arbejdstager
5) Have permanent EU-opholdsret
Hvis man ikke lever op til nogen af de 5 ting, så får man afslag. Så ja det kan godt være rigtigt.
Efter de EU-domme, der kom sidste år, er det dog temmelig let for en EU-borger at BLIVE berettiget til dansk SU. For at være arbejdstager kræves således blot, at han ved siden af studierne har et fritidsjob på mindst 10-15 timer om ugen.
Tidligere blev man i den situation ikke anset for at være arbejdstager af de danske myndigheder, men den tolkning blev de tvunget til at ændre efter EU-dommene. Endelig kan I også vælge at søge FS efter de danske regler.
Skriv evt. til vores rådgivning og vedhæft en kopi af afslaget, så kan vi meget lettere gå ind i substansen af sagen og f.eks. hjælpe jer med at vurdere, om der er grund til at klage over det:
raadgivning@aegteskabudengraenser.dk
Re: Uddannelse og økonomi
: 10.11.2014 23:54:56
af Sandiieg
Bliver lidt forvirret.
Hvis min mand har opholdstilladelse i Danmark efter de danske regler kan han så få SU fra bu af? (Kom i april 2014 og fik ophold i august) ELLER skal han færst ha boet her i 2 år? Det synes jeg at have læst?
Nogen der har et link

Re: Uddannelse og økonomi
: 11.11.2014 09:57:33
af closed1
Som fundiver199 skriver
Der er 5 måder, en udlænding kan få dansk SU:
1) Have dansk opholdstilladelse som familiesammenført eller flygtning
Det er gruppe 1 i hører under , så ja han kan godt få SU.
Re: Uddannelse og økonomi
: 05.01.2015 08:59:46
af hareem
Han gik længe med det selv og fik så endelig åbnet op for mig, jeg blev meget ked af det og såret, men ville gøre alt for at redde vores forhold, da var hans egne kræfter brugt op. Vi var meget igennem et halvt år, og prøvede at slutte det, da vi ikke havde nogen fremtid sammen.