Side 1 af 1

Ny bolig - skal US informeres?

: 06.10.2014 17:05:55
af larschr5
Kære ÆUG,

Nu har jeg brug for jeres hjælp igen. Min kone og jeg er omkring en uge fra at skrive under på køb af et nyt rækkehus. Rækkehuset er under opførelse og forventes færdig omkring sommeren 2015.

Vi skal derfor til at sælge vores lejlighed og finde et midlertidigt sted at bo. Indtil videre regner vi med at flytte ind hos mine forældre indtil byggeriet er færdig. Nu er jeg så i tvivl om Udlændingestyrelsen skal have besked, og om vi derfor skal til at lave en lejekontrakt og betale husleje til mine forældre? De vil i så fald skulle betale skat af lejeindtægter hvilket også er en problemstilling?

Kan i hjælpe med at afklare situationen? Min kone's midlertidige opholdstilladelseløber til et stykke ind i 2016, så vi er flyttet ind i rækkehuset inden vi skal fornye hendes opholdstilladelse.

Takker på forhånd.

Re: Ny bolig - skal US informeres?

: 06.10.2014 17:52:17
af mh1
Dine forældre skal ikke nødvendigvis BETALE skat, de skal blot OPLYSE om lejemålet til skat, og kun betale skat, hvis der er overskud.

https://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=1615284

Men ja, for en sikkerheds skyld: lav en lejekontrakt, så der ikke er tvivl om at I har opfyldt boligkravet.

Re: Ny bolig - skal US informeres?

: 06.10.2014 18:51:48
af larschr5
Tusind tak MH - og linket til SKAT er guld værd. Vi får lavet en lejekontrakt når vi flytter ind. Huslejen kan vi vel selv fastsætte og dermed holde os under bundfradraget?

Re: Ny bolig - skal US informeres?

: 06.10.2014 20:42:49
af mh1
Ja, hvis man sætter den under markedslejen er det en eget problem, så vidt jeg ved.

Re: Ny bolig - skal US informeres?

: 07.10.2014 19:23:59
af larschr5
Super. Tusind tak for afklaringen.