Side 1 af 1

Udvisning efter dødsfald?

: 13.12.2012 14:11:39
af kcn
Min ghanesiske mand har lige fået opholdstilladelse :D Vi har en lille datter sammen som vel egentlig kan få dobbelt statsborgerskab?

Hvis der skulle ske mig noget, hvad sker der så med min mand? Hvornår er han sikker på at kunne blive?
Min mands ophold er jo betinget af mig, så han kan vel udvises, men det kan min datter vel ikke, så hvad sker der med hende?

Håber aldrig vi får brug for svaret, men synes stadig det kunne være rart at vide.

Re: Udvisning efter dødsfald?

: 13.12.2012 16:47:32
af mh1
Din datter er efter al sandsynlighed født med dobbelt statsborgerskab - det afhænger jo af den ghanesiske lovgivning på området.

Som dansk statsborger har hun ret til at blive i DK, og ifølge FN:s Konvention om Barnets Rettigheder art. 9 skal Danmark sikre, at hun "ikke adskilles fra sine forældre mod deres vilje, undtagen når kompetente myndigheder, hvis afgørelse er undergivet retlig prøvelse, i overensstemmelse med gældende lov og praksis bestemmer, at en sådan adskillelse er nødvendig af hensyn til barnets tarv. En sådan beslutning kan være nødvendig i særlige tilfælde, f.eks. ved forældres misbrug eller vanrøgt af barnet, eller hvor forældrene lever adskilt og der skal træffes beslutning om barnets bopæl."

Det vil sige, at DK som udgangspunkt er forpligtet til at sørge for, at din datter kan have sin far hos sig, hvis der sker noget med dig - og også, hvis I på et tidspunkt skulle gå fra hinanden. Forudsat, at det er i hendes tarv, altså.

Re: Udvisning efter dødsfald?

: 28.12.2012 16:57:10
af soreng
Det kommer vel an på barnets alder på det tidspunkt hvor dette ville ske, om det har opnået en selvstændig tilknytning til Danmark.

Ellers vil der vel ikke være noget der forpligter Danmark til at give fareren en opholdstilladelse, da hendes ret til at være med hendes far jo så sagtens kan udøves i Ghana, eller er der noget jeg helt overser?

Re: Udvisning efter dødsfald?

: 28.12.2012 17:26:16
af mh1
Barnet er dansk statsborger, og har derfor ret til at bo i DK.

Faderen har ret til at tage det med, men har også ret til - som forældremyndighedsindehaver - at bestemme, at det er bedst for det at vokse op i DK. Jeg vil tro der skal en hel del til, før man kan overbevise en dansk domstol om at det er bedst for et dansk barn IKKE at vokse op i sit eget land.