SU og uddannelse FS efter Dk-regler

Her kan du skrive om/søge information om livet i Danmark, herunder Danskundervisning, Rettigheder i DK, Økonomi & Skat (Børnepenge, pension m.v.), Sygdom & dødsfald, Skilsmisse m.v.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
K-india
Indlæg: 128
Tilmeldt: 05.07.2011 11:51:28

SU og uddannelse FS efter Dk-regler

Indlæg af K-india » 19.02.2014 18:01:02

Jeg bliver lige pludselig i tvivl om min mands muligheder for, at studere og få SU...

Min mand fik sin midlertidige opholdstilladelse 8/2012. Efter at have søgt job uden held, er vi kommet frem til, at efteruddannelse må være vejen frem. Han har en længere uddannelse fra Indien, som efter danske standarder er omregnet til en erhvervsakademisk uddannelse...

Jeg er selv studerende, og en medstuderende på mit hold fortalte, at hun ikke måtte læse på studiet før hun kunne fremvise en permanent opholdstilladelse, medmindre hun selv betalte for uddannelsen, OG at hun ikke kunne få SU selv om hun har boet her i knapt 10 år. Hun er familiesammenført med sin mand efter danske regler. Det stemmer ikke ret meget overens med det jeg har hørt?

Hvordan er nu min mands muligheder:

Kan han komme ind på en uddannelse her (forudsat han har de rette kvalifikationer, naturligvis)?
Kan han få SU? Kræver det, at jeg har arbejde, eller er det ok, at jeg studerer samtidig?

mh1
Indlæg: 10609
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: SU og uddannelse FS efter Dk-regler

Indlæg af mh1 » 19.02.2014 22:53:59

Det lyder som noget af en and, din medstuderende har bundet dig på ærmet - men er det sådan, hun er blevet vejledt, så skal hun da klage!

NEJ, man skal ikke have permanent opholdstilladelse, før man må studere. Det er nok at have en opholdstilladelse, som kan gøres permanent - sådan som den, din mand har i kraft af at han er familiesammenført.

Og JA, man kan få SU endda noget før man har boet i DK i 10 år: efter to år.

Læs her:
http://www.optagelse.aau.dk/Optagelse+b ... dieafgift/ (reglerne er ens for alle universiteter mv.)
http://www.su.dk/SU/betingelser/udenlan ... fault.aspx
mh
Rådgiver for ÆUG

oz2mia
Indlæg: 75
Tilmeldt: 17.03.2011 17:47:28

Re: SU og uddannelse FS efter Dk-regler

Indlæg af oz2mia » 19.02.2014 23:26:08

Hvis man er familiesammenført efter danske regler kan man få su efter 0 år.
Det er denne regel :
http://www.su.dk/SU/betingelser/udenlan ... fault.aspx

Hvis familiesammenføringen er efter EU regler kan man først få det efter 2 år.

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: SU og uddannelse FS efter Dk-regler

Indlæg af fundiver199 » 20.02.2014 07:29:28

Der er 3 forskellige måder, en ægtefælle til en dansk statsborger kan blive berettiget til ligestilling mht. SU:

1) Være omfattet af Integrationslovens paragraf dit og dat (FS efter danske regler)
2) Være ægtefælle til en vandrende arbejdstager med EU-opholdsret
3) Have været gift med dansk statsborger og boet i Danmark i 2 år

Det er derfor ikke rigtigt, at "hvis FS er efter EU-regler, kan man først få SU efter 2 år". Sådan er det kun, hvis den danske statsborger er f.eks. førtidspensionist. Men ikke hvis den danske statsborger (og det er jo langt det mest almindelige) arbejder i Danmark.

K-india
Indlæg: 128
Tilmeldt: 05.07.2011 11:51:28

Re: SU og uddannelse FS efter Dk-regler

Indlæg af K-india » 20.02.2014 11:32:03

Tusind tak! Det var også den information jeg selv havde læst mig frem til, men jeg blev pludselig meget i tvivl, og da vi tænker, at flytte efter det, så er det ret vigtigt, at vi ikke bare tror med ved :) Vi lader der fald ro på igen :)

Besvar