Lån

Her kan du skrive om/søge information om livet i Danmark, herunder Danskundervisning, Rettigheder i DK, Økonomi & Skat (Børnepenge, pension m.v.), Sygdom & dødsfald, Skilsmisse m.v.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
happy83
Indlæg: 49
Tilmeldt: 20.05.2008 17:53:56

Lån

Indlæg af happy83 » 13.08.2011 20:51:36

Hejsa.....

Jeg har et måskee dumt spørgsmål :) men stiller det aligevel.


Det er sådan at mi mand lige har indsendt sin forlægelse af opholdstilladelse for første gang.

Vi har talt lidt om fremtiden o.s.v. så kom vi til at snakke om det der med at tage lån , til hus , bil osv.

Må man egentlig tage lån før det der 7 år er gået eller hvordan hænger det hele sammen. Er der noget der kan svare på det.


På forhånd tak

BackpackM
Indlæg: 48
Tilmeldt: 25.12.2010 20:35:26
Geografisk sted: Hillerød, DK

Re: Lån

Indlæg af BackpackM » 13.08.2011 22:19:38

Hvis din mand har opholdstilladelse og dermed cpr-nummer, så kan han sagtens oprette bankkonto i sit eget navn, dvs blive kunde i banken. Og det er du naturligvis også, formoder jeg.

Jeres lånemuligheder har intet at gøre med om din mand har været her i et bestemt antal år eller for den sags skyld er dansk statsborger eller ej. I hvert fald i forhold til lovgivningen.

Til gengæld afhænger jeres lånemuligheder af hvordan jeres bank opfatter jer som kunder - dvs jeres kreditværdighed og samlede engagement i banken. For at optage et lån skal I have stabile indtægter og fornuftige økonomiske forhold i form af gæld, formue og stabile boligforhold. Udfra dette beregner banken jeres råderum samt størrelsen på evt. lånebeløb samt rente.

Og er I ikke tilfredse med jeres banks tilbud, så prøv andre banker. Men grundreglen er, at I skal have en solid økonomi eller i hvert fald fremstå som nogle der har, for at få lån og lånevilkår der er til at leve med. Banken er en forretning, og intet mere end det....

Mvh Michael

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: Lån

Indlæg af fundiver199 » 14.08.2011 08:45:57

Lovgivningsmæssigt er der intet i vejen for at låne penge, selvom man kun har tidsbegrænset opholdstilladelse. Men det spiller kraftigt negativt ind på en banks kreditvurdering, idet der jo må antages at være en stærkt forøget risiko for, at en person uden hverken dansk statsborgerskab eller permanent opholdstilladelse forlader Danmark igen inden for relativt få år. Og så står banken jo med skægget i postkassen, da det er meget svært at inddrive gæld fra en person, der er udvandret til f.eks. Vietnam eller Tunesien.

Det er derfor yderst tvivlsomt, om nogen vil låne din mand penge, uden at du også kommer til at hæfte for lånet. Hvilket jo i øvrigt under alle omstændigheder er normalt, når man er gift. Og selv hvis du også hæfter for lånet, så vil I stadig ikke være lige så kreditværdige som et rent dansk par med den samme økonomi, jobsituation mm. Det vil således selv i den situation spille negativt ind på bankens kreditvurdering, at de i tilfælde af en skilsmisse kun vil have en person, de kan hente pengene hos (dig) og ikke to.

happy83
Indlæg: 49
Tilmeldt: 20.05.2008 17:53:56

Re: Lån

Indlæg af happy83 » 14.08.2011 09:32:22

Ok så I mener hvis banken er med på at give lånet så er det ikke til hindre for nogen af det regler vedr. familiesamføring.

Det var nemlig det jeg var bekymret for , for jeg synes man har læst mange gange at man ikke må have gæld osv..........men det var så åbenbart kun gæld til det offentlige men ikke må have gæld......





Tak for Jers svar.

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: Lån

Indlæg af fundiver199 » 14.08.2011 14:15:12

Når man søger permanent opholdstilladelse, må man ikke have forfalden gæld til det offentlige. Dvs. man må ikke have f.eks. skattegæld eller momsgæld (hvis man er selvstændig erhvervsdrivende) eller studiegæld eller regninger i sit barns institution, som skulle have været betalt for længe siden, men som man har undladt at betale, fordi man ikke kunne eller ville betale dem.

Det er dog kun et problem, hvis gælden er forfalden. Det er således ikke et problem at have studielån eller skattegæld. Det er kun et problem, hvis man ikke betaler sine afdrag på det tidspunkt, hvor man skal. Dvs. studiegæld i portioner hver 2. måned, når man har afsluttet sit studie, og skattegæld i tre portioner i september, oktober og november, hvis den er for stor til at blive overført til næste skatteår.

Man må kort sagt ikke være en dårlig betaler i forhold til det offentlige, hvis man vil have permanent opholdstilladelse. Det svarer helt til, at man heller ikke må have begået alvorlig kriminalitet.

Ved simple forlængelser af en tidsbegrænset opholdstilladelse stilles der derimod ikke sådanne krav. Men begår man grov nok kriminalitet (med fængselsstraf til følge), så kan man udvises og dermed miste sin opholdstilladelse.

Besvar