Side 1 af 1

Ægteskab i Sverige eller i Danmark ?

: 26.06.2012 09:01:33
af Butterflyy
Hej, min kæreste har boet i Danmark i 10 år men fik afslag på forlængelse af sin opholdstilladelse nu, og har en udrejsefrist på 30 dage. Vi elsker hinanden meget og har været kærester i 2 år. Jeg er dansk statsborger og tænkte på at blive gift med hende så hun ikk skal tilbage til sit hjemmeland. Men jeg ved ikke rigtig hvad jeg skal gøre, og derfor håber at i kan hjælpe mig. Skal vi blive gift i Danmark inden vi flytter til Sverige eller skal jeg først flytte min adresse til Sverige og blev gift der ? Og kan vi nå at blive gift inden 30 dage ? :roll: :roll:

Re: Ægteskab i Sverige eller i Danmark ?

: 26.06.2012 09:46:40
af fundiver199
Når der er givet en udrejsefrist, kan I ikke gifte jer i Danmark. Men din kæreste kan rejse hjem i 3 måneder og så vende tilbage på et visum, og herefter kan I gifte jer. Når I er gift, kan hun så søge om en ny opholdstilladelse på baggrund af ægteskabet såkaldt familiesammenføring.

At flytte til Sverige er umiddelbart kun en god ide, hvis der er nogle af de danske krav for familiesammenføring, I ikke opfylder. Så start med at læse ÆUG´s vejledning om familiesammenføring under menupunktet "rådgivning" for at finde ud af, om det overhovedet er relevant for jer at tænke i de baner.

Der er flere krav, der skal være opfyldt i Danmark, men at flytte til Sverige er på ingen måde en hurtig eller nem genvej til familiesammenføring. Det var det måske tidligere, men i dag er der rigtig meget bureaukrati og ventetid involveret, hvis man anvender EU-reglerne, og ÆUG`s anbefaling er derfor faktisk, at man skal søge efter de svenske regler i stedet. Og så kommer din kæreste alligevel til at rejse hjem i en periode, da ansøgningen skal afleveres der. I kan derfor ikke "bare" flytte til Sverige efter EU-reglerne og fortsætte jeres nuværende liv let og smertefrit, som man kunne det tidligere.

Læs indlæggende øverst i forum under "bekendtgørelser" for at se, hvad det er for nogle bureuakratiske problemer, der er med anvendelse af EU-reglerne i Sverige. Og vurder så nøje, om du tror, at det er nemmere, hurtigere og billigere at skulle igennem alt det halløj - foruden naturligvis en flytning til Sverige - end at opfylde de danske krav om f.eks. at stille 50.000 i garanti. Danskprøven kan jo f.eks. ikke være et problem for din kæreste, når hun har boet 10 år i Danmark, jeg går ud fra, at I begge er fyldt 24 år, når hun har boet her i 10 år, tilknytningskravet må nødvendigvis også være opfyldt, hvis det overhovedet stilles, og i det hele taget har du ikke givet informationer i dit indlæg, der får mig til at tro, at den bedste løsning for jer ikke ville være bare at blive i Danmark og søge her.

Re: Ægteskab i Sverige eller i Danmark ?

: 26.06.2012 09:58:23
af fundiver199
PS. Hvis I har boet sammen i de to år, hvor I har været kærester, behøver I ikke at gifte jer for at søge om familiesammenføring. Og ligeledes er det heller ikke nødvendigt, at I gifter jer, hvis du flytter til Sverige, og I søger efter de svenske regler.

Din kæreste kan dog (heller) ikke få lov at aflevere en ansøgning om familiesammenføring i Danmark, når hun har fået fastsat en udrejsefrist. Så hvis I ønskede at undgå, at hun måtte rejse hjem i en periode, så skulle I have søgt om familiesammenføring, medens hun stadig havde et såkaldt "lovligt ophold".

Den mulighed har I forpasset, så nu er der ikke andet at gøre end at se det fra den positive side og få det bedst mulige ud af situationen. Og har man boet i Danmark i 10 år, så må det da være pragtfuldt at få lov til at holde en god lang ferie i sit hjemland, så man kan besøge familie og venner, som man måske ikke har set i mange år. Og samtidig kan du jo så få lejlighed til at møde svigerforældrene og se hendes hjemland, hvis du ikke har gjort det allerede.

Ferietiden står jo således for døren, og det er sikkert stadigt muligt at få flybilletter til din kærestes hjemland, hvis du leder lidt på nettet og de forskellige hjemmesider. Og hvis et bryllup er nødvendigt for, at I kan søge FS, kan det jo så passende holdes i hendes hjemland, når I nu alligevel er der. Og så får du også den kulturelle oplevelse med i købet :D