Side 1 af 1

Permanent opholdstilladelse efter 5 år

: 08.05.2012 07:50:44
af sanner_wt
Hejsa

Jeg har et spørgsmål angående permanent opholdstilladelse.

Min mand er fra tyrkiet og fik EU-opholdskort i 2009 efter at jeg som er dansk statsborger havde være arbejdstager i Sverige.

Vi har nu boet i Danmark i over 3 år og er glade for det. Min mand går nu i skole og modtager SU. Jeg er også på SU men har arbejde ved siden af. Vi har et barn sammen og venter det næste.

Jeg har i hele den tid vi har været her modtaget boligstøtte uden at have tænkt videre over om det skulle få nogen betydning for om min mand senere hen kan få permanent opholdstillade. Min søster læser jura og har lige nu om EU-opholdsret. Hun har netop gjort mig opmærksom på at det at modtage boligstøtte fra kommunen kan få indvirkning på om min mand kan få permanent opholdstilladelse når de 5 år er gået, fordi at jeg dermed ikke har kunnet forsørge min mand på egen hånd. - hvilket jeg jo har skrevet under på at jeg ville.

Jeg vil gerne høre fra en person som virkelig ved noget om det her med sikkerhed... Kan dette virkelig få betydning?

Mvh Sandra Tofte

Re: Permanent opholdstilladelse efter 5 år

: 08.05.2012 08:13:06
af closed1
Boligstøtte er intet problem at have modtaget .

Re: Permanent opholdstilladelse efter 5 år

: 08.05.2012 08:46:57
af sanner_wt
Og det ved du med sikkerhed fordi??.. Kan du uddybe det lidt. Havde det været anderledes hvis jeg f.eks. havde modtaget kontanthjælp?

Re: Permanent opholdstilladelse efter 5 år

: 08.05.2012 09:23:18
af sanner_wt
Jeg vil lige tilføje at jeg i ud af de 3 år som vi har boet her i landet i 1 enkelt måned har modtaget kontanthjælp. Min mand har selvfølgelig aldrig modtaget noget.

Re: Permanent opholdstilladelse efter 5 år

: 08.05.2012 09:37:01
af mh1
Du skal først og fremmest bede din søster om at læse ordentligt i sine læsebøger, og ikke skræmme dig med sine misforståelser. Sagt af en uddannet cand.jur.

Boligstøtte gives efter sin egen lovgivning - nemlig Boligstøtteloven - og selv, hvis I havde fået fs efter danske regler, ville det ikke hindre permanent opholdstilladelse.

Når du er kommet retur til DK som arbejdstager, har din mand ret til permanent opholdskort når der er gået 5 år efter at han fik sit første. Det har overhovedet ingen betydning, at du har modtaget kontanthjælp.

Hvis din søster ikke tror, ÆUG har ret, så bed hende om at læse på http://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/f ... eu-retten/
hvor det KLART står, at en vandrende arbejdstager, der vender hjem, kan modtage kontanthjælp uden at det har indflydelse på retten til at have ægtefællen hos sig.

Re: Permanent opholdstilladelse efter 5 år

: 08.05.2012 09:52:18
af sanner_wt
Tak for svaret.. Tvivlen som vi begge fik opstod fordi min søsters underviser, som tidligere har arbejdet hos US, gjorde meget ud af at fortælle at dette kunne få konsekvenser.

Re: Permanent opholdstilladelse efter 5 år

: 08.05.2012 11:28:16
af mh1
Hvis din søsters underviser i undervisningen har påstået, at retten til ophold efter reglerne for arbejdskraftens frie bevægelighed påvirkes af, om man har modtaget boligstøtte eller kontanthjælp, så bør hun fyres fra undervisningen.

Din søster kan passende stille underviseren spørgsmål om, hvordan underviseren forstår denne vejledning, som fortsat er gældende:
https://www.retsinformation.dk/Forms/R0 ... ?id=115636