Side 1 af 1
Hvordan finder vi et sted i malmø ??
: 07.04.2012 22:04:30
af brain-wanted
hej mig navn er Stefan, jeg har en amerikansk kæreste som jeg nu har haft i 1½ år - hun vil meget gerne flytte med mig til sverige, og som jeg har studeret mig frem til, så kræver det vel egentligt bare et registreret partnerskab (?)
Well, for at hun kan komme hertil skal jeg have en bolig/addresse derovre, jeg har selv prøvet at søge en masse steder, men jeg syntes jeg går død i det hver gang, er der ikke en slags svensk findbolig.nu eller kkik.dk. Hvor man kan skrive sig op til ungdomsboliger og/eller kollegier, eller bare et ganske normalt boligselskab man kan betale 100-200 kr til om året som de fleste herhjemme.
All the best
Stefan
Re: Hvordan finder vi et sted i malmø ??
: 08.04.2012 06:02:50
af mh1
Jeg går ud fra, at når du kalder dig Stefan, så er i et mand-kvinde par? Som sådan kan I IKKE få et 'registreret partnerskab'. I DK og visse andre lande er 'registrerede partnere' (indtil videre) homoseksulle par, som har papir på hinanden. I Sverige bliver ALLE par som vies nu ægtepar, uanset.
I Sverige KAN man søge om familiesammenføring efter svenske, nationale regler, selv om man kun er kærester - helt uden papir på hinanden, men dog i stand til at fremlægge bevis på at man har et fast, længerevarende kæresteforhold. Beviser kan være fotos, breve/mails, udskrifter af sms'er, facebook-beskeder o.l., bevis på fælles adresse i andet land mm.
Mht. lejlighed læs:
viewtopic.php?f=12&t=3421
viewtopic.php?f=12&t=5294
Re: Hvordan finder vi et sted i malmø ??
: 10.04.2012 20:08:32
af brain-wanted
Hey..
En adresse i udlandet ?? Hvad mener du ? -
Skal man ikke bare have en adresse i sverige, altså, at jeg finder en lejlighed derovre, og hun skriver, at det er der hun vil høre til ?? skal jeg ikke have det, eller ville en adresse i danmark gå an ?
Re: Hvordan finder vi et sted i malmø ??
: 10.04.2012 20:17:23
af skaanebo
Prøv at læse vejledningerne i menuen. Der får du opskriften på, hvordan man kan gøre.
Boligsøgning er allerede omtalt her på forum og du har fået links til nogle tråde om det emne.
Re: Hvordan finder vi et sted i malmø ??
: 10.04.2012 20:42:23
af brain-wanted
Den opskrift jeg får der er kun EU reglerne, og de regler ligger vi ikke til at kunne komme ind på, vi har ikke boet sammen i 18 måneder.
Men har jeg forstået det rigtigt på de svenske familiesammenførsregler, at når jeg bare har fundet et sted at bo i sverige kan hun komme og bo hos mig, hvis vi kan dokumentere et længere forhold i billeder og beskeder ?
Re: Hvordan finder vi et sted i malmø ??
: 10.04.2012 20:48:40
af skaanebo
Under "Flytte til Sverige" finder du også et afsnit om nationale svenske regler.
Er I kærester, kan I søge familiesammenføring efter nationale regler i Sverige. Det forudsætter naturligvis, at du først bosætter dig i Sverige, og at jeres forhold fremstår troværdigt.
Så det er slet ikke så svært endda. Man skal bare være tålmodig i både sin boligsøgning og ventetid, mens sagen behandles hos Migrationsverket.
Re: Hvordan finder vi et sted i malmø ??
: 11.04.2012 09:26:26
af mh1
@ brain-wanted, med "fælles adresse i andet land" mener jeg at NOGLE par jo har levet sammen i et andet land, det kan være den ene eller den andens hjemland, eller et helt tredje land. Nogle har jo fx mødt hinanden mens de begge var på udlandsophold

Det var blot et EKSEMPEL på, hvad der kan bruges som bevis for et kæresteforhold.
Re: Hvordan finder vi et sted i malmø ??
: 11.04.2012 12:32:06
af brain-wanted
Det var også sådan jeg først forstod det

Altså ikke et must, men bare en dokumentation.