Side 1 af 1
kvittering
: 07.02.2012 20:55:33
af NSQ
så har jeg gudskelov efter præcis en uge fået vores kvittering
jeg ville lige høre nu når min manf har fået det hva må man og hvad må han ikke
må han arbejde imens han venter til at han får et svar?
nu når han har fået den skal han blive i landet til han får noget svar, lige megetom han visum udløber næste måned?
Re: kvittering
: 27.02.2012 17:02:37
af NSQ
er der ingen der kan hjælpe???
Re: kvittering
: 27.02.2012 21:51:50
af mh1
Måske er der nogen, der kan svare, hvis du liiiige giver lidt flere oplysninger, såsom om I søger efter EU-regler eller ...?
Re: kvittering
: 05.03.2012 16:36:17
af NSQ
øøhhmm....vi har søgt om opholdskort til min mand vi har fået en kvittering.. men efter det har vi ikke hørt noget
jeg læste her inde om man godt må blive når man har modtaget sådan et er det rigtigt???...hans visum udløber om ca 2 uger
Re: kvittering
: 05.03.2012 16:39:06
af soreng
NSQ skrev:øøhhmm....vi har søgt om opholdskort til min mand vi har fået en kvittering.. men efter det har vi ikke hørt noget
jeg læste her inde om man godt må blive når man har modtaget sådan et er det rigtigt???...hans visum udløber om ca 2 uger
Hvad står der i kvitteringen?
Re: kvittering
: 05.03.2012 17:05:20
af mh1
Hvis du er EU-borger, og er flyttet til DK (eller et andet EU-land end dit eget) sammen med din ægtefælle ente som arbejdstager eller person med tilstrækkelige midler, så har din ægtefælle ret til at bo sammen med dig.
Kvitteringen beviser, at din ægtefælle har søgt opholdskort og at I mener at opfylde betingelserne for at få det. Dermed tjener den også som legitimation for at din ægtefælle må blive sammen med dig, selv om visum er udløbet. Din ægtefælle må dog ikke rejse rundt i EU, før opholdskortet er kommet. Rejser din ægtefælle ud efter at visum er udløbet, skal der søges om nyt visum.
I princippet har din ægtefælle også ret til at arbejde, men det er ualmindelig svært at finde en arbejdsgiver, der tør binde an med at ansætte en, der ikke har bevis (i form af opholdskort) på at have ret til at arbejde. Skulle det ske, at din ægtefælle ikke får opholdskort, så har arbejdsgiveren jo nemlig beskæftiget en illegal arbejdskraft, og det koster dyrt i bøde.
Re: kvittering
: 11.03.2012 19:38:53
af NSQ
der står faktisk ikke noget i det brev....kun at de har modtaget vores ansøning med dato nothing els
må man godt komme i skole så han kan lære noget svensk??
tak for info'et mh (^-^)
Re: kvittering
: 11.03.2012 20:54:23
af skaanebo
Allerførst så har du placeret dit indlæg i det forkerte underforum. Dette handler om fs efter nationale regler i andre lande. Alt vedrørende EU-regler har sit helt eget underforum.
Men jeg kan udlede af indlæggende, at det handler om opholdskort efter EU-regler i Sverige.
I Sverige kan man almindeligvis få et svensk personnr. med det samme, også uden at have fået et opholdskort udstedt. Det er bare at tage hen på Skatteverket og blive folkeregistreret. Dog har Sverige siden november haft en lidt besynderlig praksis, som du kan læse mere om her på underforummet om EU-regler.
Sprogundervisning og arbejde forudsætter, at man har et svensk personnr.
Re: kvittering
: 13.03.2012 15:26:24
af NSQ
nåårh ok sorry for that
men nu er jeg lidt forvirret hvordan ved jeg om det er de nationale el eu-regler jeg har søgt om????

Re: kvittering
: 13.03.2012 16:19:32
af skaanebo
Det ved du om ikke andet ved at se på, hvilken blanket, I har udfyldt og afleveret. En er ansøgning om uppehållskort og en er en ansøgning om uppehållstillstånd.
Re: kvittering
: 13.03.2012 16:21:39
af GitteK
Står ordet Uppehållskort på din kvittering = opholdsret efter EU-reglerne.
Måske har du søgt om opholdstilladelse i Kina - hvem ved
