Side 1 af 1

Stress ødelægger vores liv!!!

: 25.01.2012 13:27:26
af maja
Hej Æug

Min mand, vores søn og jeg har boet fast i Sverige siden 1/9-11. Planen var at skulle sammen tilbage til dk via brug af eu reglen. Jeg arbejder i dk og har samlet alt sammen til at kunne bevise reelt og faktisk ophold. Problemet er at jeg desværre er gået ned med stress, og en dag blev reaktionen på dette, at jeg efter snak om skilsmisse, valgte at opsige vores lejlighed, med udflytningsdato d. 30/4-12. Min mand og jeg elsker hinanden meget, og ønsker at løse tingene og få et normalt liv.

Vi har snakket forskellige løsninger for at kunne være sammen forsat, og stadig kunne få ro på....

1) vælge og søge om opholdskort til min mand og håbe på vi for det inden d. 30/4-12 hvor vi ikke længere har bolig

2) jeg og vores søn flytter til dk.Men er vores fremtid så ikk ødelagt for altid???
( kan vi bruge vores ophold i sverige på et senere tidspunk til at få min mand til at genforenes med os, eller skal han være fysisk på samme adr. i sverige inden vi rejser til dk)

Vi har også snakket om hvad asyl gør, når man senere vil bruge eu reglerne?

det er simpelhen fordi jeg er bange for at vi ikke vil kunne få hans opholdskort i dk inden vi skal fraflytte lejligheden i sverige. og fordi jeg er bange for at blive syg af alt det her...vi har kæmpet for at være sammen i 6 år nu, boet i snart hvert land, og nu sir min psyke altså fra....er der på nogen måde mulighed for at jeg kan rejse til dk og senere genforenes med min mand, ved brug af eu reglerne, og kan han opholde sig på asyl indtil eller rejse tilbage til hans land.

Hvor lang tid skal man regne med det tar for at få opholdkortet fra dk?er der en maksimum tid?

tænker samtidig at sikre min søn´ og mand fremtid sammen, hvis vores ægteskab ikke holder....hvordan ser situationen ud hvis vi vælger at blive skilt i dk, bliver han så smidt hjem eller kan han forsat bo der?

Beklager hvis dette er et rodet udlæg, men håber i forstår min mening og vil dele jeres viden og mening med mig.

tak

Re: Stress ødelægger vores liv!!!

: 25.01.2012 13:58:51
af closed1
hejsa

rolig nu

Find nu bare en lejlighed i danmark og flyt samme i den og send så ansøgningen on fs til us . Din mand må da gerne flytte med dig til dk inden han har fået opholdskort i dk.

Re: Stress ødelægger vores liv!!!

: 25.01.2012 15:25:02
af fundiver199
Det vigtigste er, at I bliver sammen. Ellers mister din mand retten til ophold efter EU-reglerne. Så indtil 30. april 2012 skal du blive sammen med din mand i Sverige. Og 1. maj 2012 skal han så flytte med dig til Danmark, uanset om han har nået at få dansk opholdskort eller ej. Som closed1 skriver, er der jo ikke noget krav om, at din mand skal have udstedt et dansk opholdskort, før I flytter. Dette er en mulighed men ikke nogen betingelse for, at han har de rettigheder, som han har.

Umiddelbart er der derfor intet problem i, at du har opsagt jeres lejlighed, andet end at terningen, om man så må sige, jo dermed er kastet mht. at I så skal nå at finde et nyt sted at bo inden da.

Set udefra virker det, som om problemet mest er dine dårlige nerver og en formentlig ubegrundet usikkerhed om, hvorvidt din mand nu også vil få afslag efter EU-reglerne. Men det er der jo ikke reelt nogen grund til at frygte for, hvis du har gjort alting så omhyggeligt, som du selv beskriver det. Og hvis I har boet i Sverige siden 1/9 2011, så kunne I for mig at se flytte til Danmark i morgen uden at have nogen grund til at bekymre jer.

Jeg går ud fra, at noget af det, der går på nerverne, sikkert er, at Migrationsverket endnu ikke har udstedt din mands opholdskort. Men de er desværre ofte meget længe om det for tiden. Så det er noget, man bare må leve med, og som trods alt heller ikke betyder det helt store andet end måske netop rent psykisk.