Side 1 af 1

forvirret

: 02.10.2011 22:49:32
af Racha taha
jeg har søgt opholds-kort i sverige til min mand fra februar og til nu vi fik ikke noget svar
jeg ringer til sagsbehandler 3 gang om ugen og jeg toge mange gang ned hos dem i Malmø men hun siger altid jeg skal vente jeg spurgt hende om der var noget galt med vores papir hun svar nej.
jeg vil spørge om der er nogen som har prøve at vente i så længe tid...

Re: forvirret

: 03.10.2011 08:50:38
af mh1
Det må tage 'op til' 6 måneder at udstede opholdskortet, så nu er det tid til at klage, da der jo er gået mere end 6 måneder.

Re: forvirret

: 03.10.2011 10:08:56
af fundiver199
Desværre må man gå ud fra, at årsagen til den lange ventetid er, at der er et eller flere problemer i jeres sag.

Hvis problemet er, at du ikke tjener nok til at være "person med tilstrækkelige midler", så er det manglende svar fra Migrationsverket sådan set det mindste af jeres problemer. For alternativet ville jo være et afslag og en udrejsefrist til din mand. Så i den situation er der ingen grund til at være ked af, at I ikke har fået et svar fra Migrationsverket endnu. I stedet bør du bruge tiden konstruktivt til at gøre noget ved din økonomi.

Hvis det er andre ting end dårlig økonomi, som giver anledning til problemer, er det formentlig tid til at søge hjælp fra en advokat eller anden rådgiver.

Re: forvirret

: 03.10.2011 10:43:34
af mh1
Jeg kan se af dine tidligere indlæg, at du ville bo i Landskrona, men er studerende i DK, og at du kun havde SU + lån.

Hvis det stadig er tilfældet vil jeg ligesom fundiver tro, at det er din økonomi, der gør at din mand ikke har fået opholdskort endnu.

Re: forvirret

: 04.10.2011 19:38:19
af Racha taha
JA MEN HVORFOR SKAL DET VENTE I SÅ LÆNGE TID 8 MÅNEDER FOR AT JEG FÅR AFSLAG FRA DEM HVORFOR HAR DET IKKE GIVE MIG AFSLAG FRA STARTEN....
OG HVIS NU JEG FÅR LIGESOM I HAR TÆNKE AFSLAG MÅ JEG IKKE SÅ SØGE TIL MIN MAND I DK EFTER DANSK REGLER NÅR NU VI HVIS NYE REGLER .......ELLER SKAL HAN REJSE TILBAGE TIL LIBANON
HVAD SYNES I

Re: forvirret

: 04.10.2011 19:49:36
af fundiver199
Jeg synes først og fremmest, at du skal tage en dyb indånding. Den tid, der går, kommer jo ikke dårligt igen. Og man kan vel også sige, at ved at leve i Sverige og klare jer for din SU og dit SU-lån, der beviser I jo sådan set, at det kan I godt, og at I dermed ikke er en byrde for det svenske samfund.

Så at de svenske myndigheder ikke har travlt med at smide din mand ud, det skal I da sådan set bare være glade for. Men jeg kan da godt forstå, at I gerne vil have klarhed over jeres situation.

Jeg synes, at I skal bruge tiden på jobsøgning, og faktisk begge to. Selvom det måske "officielt" ikke er sådan, kan jeg ikke forestille mig andet, end at det også vil have en positiv betydning for jeres ansøgning om opholdskort, hvis din mand pludselig har et jobtilbud på hånden fra en svensk arbejdsgiver.

Re: forvirret

: 07.10.2011 18:01:37
af Racha taha
DESVÆRRE VI FIK AFSLAG FRA SVERIGE MEN DET SAGDE IKKE HVORNÅR MIN MAND SKAL REJSE HJEM OG JEG KAN IKKE SØGE OPHOLDS KORT EFTER EU I DK TIL MIN MAND FORDI JEG HAR OPHOLD HOS NOGEN JEG KENDER I SVERIGE SOM JEG BETALT TIL SÅ DERFOR JEG KAN IKKE I VIDE I DK VIL HAR MEGET PAPIR OG BEVISER AT JEG BOET I SVERIGE OG DET HAR JEG IKKE. OG MIN MAND KAN IKKE REJSE TILBAGE FORDI VI HAR MANGE PROBLEMER DER NED SÅ DERFOR JEG VIL PRØVE SØGE FAMILIESAMMENFØRT IGEN I DK MEN DENNE GANG VIL JEG TAGE TIL EN ADVOKAT
HVIS NOGEN KAN HJÆLPE MIG MED AT FIND EN GODT ADVOKAT SÅ TUSIND TAK HÅBER NOGEN KAN HJÆLP MIG HURTIGT PLEASSSSSSSSSSS

Re: forvirret

: 08.10.2011 08:33:46
af fundiver199
I kan ikke søge familiesammenføring i Danmark uden, at din mand rejser hjem, da betingelsen for at få lov at aflevere ansøgningen i Danmark er, at man har såkaldt "lovligt ophold". Og det har han jo ikke, når hans visum er udløbet for længe siden.

Set med den danske lovgivnings øjne er der absolut intet i vejen for, at din mand bare kan rejse hjem og aflevere sin ansøgning om FS på den danske ambassade der. At man har familieproblemer i hjemlandet kan ikke fritage en fra kravet om at have "lovligt ophold", hvis man vil aflevere sin ansøgning i Danmark, og det kan selv den bedste og dyreste stjerneadvokat ikke gøre noget ved.

Hvis de svenske myndigheder ikke har fastsat en udrejsefrist for din mand, så prøv dog at find et job, og så ansøg om opholdskort igen, når din økonomi er forbedret, så I opfylder kravene. Som jeg ser det, er det jeres bedste mulighed, hvis I for alt i Verden vil undgå, at din mand må rejse hjem i en periode.