Kan jeg modtage kontanthjælp, min kone er på FS med EU regle

Her kan du skrive om/søge information om hvorledes du/I kan benytte EU-reglerne til at bo sammen i både Danmark og andre EU-lande, f.eks. Sverige, Norge eller Tyskland.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
bonice
Indlæg: 4
Tilmeldt: 21.08.2011 09:41:24

Kan jeg modtage kontanthjælp, min kone er på FS med EU regle

Indlæg af bonice » 21.08.2011 09:50:30

Hejsa
Jeg står i en lidt atypisk situation ift det jeg har kunnet finde svar på her i forum. Min kone er her efter EU reglerne og har fast arbejde. Jeg er imidlertidig lige blevet færdig med uddannelse og står uden job, og kan få dagpenge inden for en måned. Men en måned uden min faste indtægt er mere end hvad vi kan klarer.
Mit spørgsmål er om jeg som dansker kan modtage kontanthjælp én måned uden at det har indflydelse på min kones ansøgning om permanent opholdstilladelse som hun skal søge om ca halvandet år?
Vi vil nødig komme i unåde ved US.
På forhånd mange tak for hjælpen.

skaanebo
Indlæg: 12138
Tilmeldt: 09.06.2007 19:00:10

Re: Kan jeg modtage kontanthjælp, min kone er på FS med EU r

Indlæg af skaanebo » 21.08.2011 10:31:08

Hvis din kone har fast job, så lyder det da underligt, at I ikke kan klare jer en enkel måned på din kones indkomst?

bonice
Indlæg: 4
Tilmeldt: 21.08.2011 09:41:24

Re: Kan jeg modtage kontanthjælp, min kone er på FS med EU r

Indlæg af bonice » 21.08.2011 10:46:51

Ja det er meget muligt, men 2/3 af vores indtægt har været min og da vi i forvejen sidder stramt i det er situationen altså sådan. Desværre har vi ikke lige en opsparing eller andet at trække på.

closed1
Indlæg: 1863
Tilmeldt: 23.06.2011 22:21:59

Re: Kan jeg modtage kontanthjælp, min kone er på FS med EU r

Indlæg af closed1 » 21.08.2011 11:25:17

det bedste ville nok være at tage et kvik lån et sted , selvom det ikke er det billigeste , men bedre end i fremtiden af få problemer med us

mh1
Indlæg: 10609
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Kan jeg modtage kontanthjælp, min kone er på FS med EU r

Indlæg af mh1 » 21.08.2011 11:36:45

Det kommer an på, om du var arbejdstager, eller om du var 'person med tilstrækkelige midler', da din kone fik opholdskort. Var du arbejdstager, kan du godt modtage kontanthjælp, men var du 'person med tilstrækkelige midler', kan det få indflydelse på, om din kone får ret til permanent opholdskort.

Se http://www.nyidanmark.dk/NR/rdonlyres/2 ... ophold.pdf

Det er derfor bedst enten at låne en månedsløn, hvis muligt, eller tage et hvilket som helst job, indtil du kan få dagpenge.
mh
Rådgiver for ÆUG

Thomas T
Indlæg: 277
Tilmeldt: 07.10.2010 23:58:32

Re: Kan jeg modtage kontanthjælp, min kone er på FS med EU r

Indlæg af Thomas T » 21.08.2011 12:00:58

Kontanthjælp er altså kun på omkring 6-7000 udbetalt. Hvis din økonomi ellers ser nogenlunde ud, burde du kunne tale med din bank om en kassekredit eller et lån. Jeg vil stærkt fraråde kontanthjælp medmindre du var arbejdstager i det andet eu-land. Eller lån pengene privat hos venner og/eller familie, hvis I kan.

Desuden, hvis din kone har fast indtægt, så er det slet ikke sikkert at I kan få kontanthjælp alligevel, da det påhviler ægtefæller at forsørge hinanden. Det beløb din kone tjener udover kontanthjælpsbeløbet(som hun kunne have fået hvis hun ikke havde haft indtægt) vil derfor blive trukket fra i din kontanthjælp.

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: Kan jeg modtage kontanthjælp, min kone er på FS med EU r

Indlæg af fundiver199 » 31.08.2011 02:40:17

bonice skrev:Mit spørgsmål er om jeg som dansker kan modtage kontanthjælp én måned uden at det har indflydelse på min kones ansøgning om permanent opholdstilladelse som hun skal søge om ca halvandet år?
At du modtager kontanthjaelp har ingen betydning for, om din kone kan faa permanent opholdskort om halvandet aar. Men det kan betyde, at hun helt mister sin ret til overhovedet at bo i Danmark, hvis man kan sige, at I udgoer en "urimelig byrde", og hvis du ikke var arbejdstager i det andet EU-land.

Umiddelbart er det dog meget tvivlsomt, om man kan sige, at I bliver til en "urimelig byrde" ved, at du modtager kontanthjaelp i en enkelt maaned. Saa det reelle spoergsmaal er snarere, om jeres oekonomi virkelig er saa daarlig, at du overhovedet vil vaere berettiget til hjaelp.

Din kones indtaegt skal vaere mindre end det beloeb, I tilsammen ville kunne faa i starthjaelp og kontanthjaelp, og desuden maa jeres formue inklusive realiserbare aktiver som f.eks. bil ikke overstige 20.000 DKK.

Besvar