Side 1 af 1

Jeg er student og vil har hjælpe

: 24.01.2011 18:47:47
af Racha taha
Hej jeg er student men er på Basel og er på su + sulån og vil søge til min mand i Sveriger efter eu-regler. Jeg fandt et værgelse i labdskroner hos en og jeg toge hos folkregister i landskroner Og venter stadigvæk på personnummer men jeg fik et breve fra migrationsverktets at jeg skal hos dem for at det kan give mig person nummer. Hvorfor er det normal eller hva og når jeg skal søge til min mand hvilket papirer skal jeg aflever til dem håber nogen kan hjælpe mig. Forresten jeg er dansk statborgskab og min mand er samme med mig nu

Re: Jeg er student og vil har hjælpe

: 24.01.2011 21:54:19
af skaanebo
Nej, det er ikke normalt at en dansker først skal besøge Migrationsverket for at få et svensk personnummer. Jeg tror, der er begået en fejl hos Skatteverket i Landskrona, men det får du nok opklaret ved selv at kontakte Migrationsverket.

EU-borgere skal ganske rigtigt have et registreringsbevis fra Migrationsverket, inden de kan blive folkeregistreret i Sverige. Men nordiske borgere behøver ikke et sådant registreringsbevis.

Re: Jeg er student og vil har hjælpe

: 24.01.2011 22:25:19
af Racha taha
Kan jeg søge opholdskort til min mand nu uden personummet Oki men jeg har læst at hvis jeg indsætter nogen penge for at vise at jeg kan godt selvforsøger mIn mand så det er godt. kan jeg ikke sige det til dem at jeg har penge uden at indsætte dem på mit konto. Og det har jeg men ikke i banken. Kan det hjælpe eller hva

Re: Jeg er student og vil har hjælpe

: 24.01.2011 22:36:25
af skaanebo
Det går hurtigst, hvis I venter, indtil du har fået et svensk personnummer.

Og hvis du ligger inde med mange kontanter bør du sætte pengene i banken, for du skal dokumentere din formue ved bankkontoudskrift, årsopgørelse, værdipapirdepot eller lignende.

Re: Jeg er student og vil har hjælpe

: 24.01.2011 23:05:34
af Racha taha
Oki men tror du får jeg et problem når jeg ligget et højt beløbe i min kontor når jeg er på su og kan jeg indsæt penge og hæver det igen når jeg får papire fra banken eller det skal værre altid på mit konto fordi det kommer jeg til at låne men jeg vide at mig og min mand kan klar uden hjælpe fra Sveriger myndehed

Re: Jeg er student og vil har hjælpe

: 24.01.2011 23:14:15
af skaanebo
Din SU påvirkes jo kun af lønindkomst, hvor du har et fribeløb, som du må tjene, uden at det har indvirkning på din SU. Men SU påvirkes ikke af, at du har formue stående i banken.

Og hvis du vil bruge formue som bevis over for Migrationsverket, så skal du jo også reelt råde over pengene. Du kan godt have lånt pengene, men pengene skal jo stå til din disposition for at I kan leve af dem. De skal jo være en slags garanti for, at I ikke kommer til at blive en byrde for de sociale myndigheder i Sverige.

Re: Jeg er student og vil har hjælpe

: 24.01.2011 23:30:45
af Racha taha
Kan jeg ikke skrive et papire til dem at jeg kommer ikke til at har hjælpe fra dem og at jeg kan godt klare mig selv. Fordi jeg kan ikke behold penge og jeg er 100% sikker pÅ at mig og min mand kan klare uden deres hjælpe. Har du ikke et et løsninge til mig fordi Sveriger at mit sidst løsninger.

Re: Jeg er student og vil har hjælpe

: 25.01.2011 08:06:33
af skaanebo
Nej, tro- og love-erklæringer er ikke meget værd, når det handler om, at man skal bevise, at man er "person med tilstrækkelige midler".

Du kan godt låne penge, sætte dem i banken, få kontoudskrift og aflevere til Migrationsverket, men pengene bør som minimum blive stående på kontoen, indtil din mand har fået sit svenske opholdskort. Hvis I ønsker at flytte videre til Danmark efterfølgende, bør pengene blive stående på kontoen i hvert fald indtil det danske opholdskort er i hus.

Alternativt kunne du jo overveje at få dig et studiejob, således at du kan supplere din SU og SU-lån med en indkomst. Jobbet kan være i enten Danmark eller Sverige. For at opfylde betingelserne bør du have mindst 6000 SEK til overs at leve for om måneden, når alle faste udgifter er betalt.

Endelig kunne det være en mulighed, at dine forældre laver en skriftlig erklæring, hvor de lover at støtte dig økonomisk. En sådan tro- og love-erklæring vejer tungere i forhold til myndighederne, men I skal jo huske, at bordet så også fanger, hvis I kommer i økonomisk uføre og får brug for hjælp. For så er der lukket hos de sociale myndigheder.

Re: Jeg er student og vil har hjælpe

: 25.01.2011 10:46:58
af skaanebo
Hvis økonomien i øvrigt er et problem, kunne I jo også overveje at gøre brug af Sveriges nationale regler i stedet. Her stilles ingen som helst krav til din økonomi, men til gengæld skal din partner søge om en svensk opholdstilladelse fra sit hjemland.

Re: Jeg er student og vil har hjælpe

: 26.01.2011 11:02:29
af fundiver199
Racha taha skrev:Hej jeg er student men er på Basel og er på su + sulån og vil søge til min mand i Sveriger efter eu-regler.
Hvis du er på barsel, så får du vel dobbelt SU og kan også bede om at få dobbelt SU-lån???

Og så tjener du måske nok til at forsørge din lille familie, indtil barslen er slut. Migrationsverket vil så nok spørge dig om, hvad I skal leve af, når din barsel er slut, og du ikke længere får dobbelt SU-klip.

Og her må du vel så sige, at du regner med at finde et fritidsjob til den tid.

Migrationsverket vil så nok ikke udstede din mands opholdskort, før de ser bevis på, at jeres økonomi kan balancere, når din barsel er slut. Men I har jo lov til at søge om opholdskort, og så længe der ikke er givet afslag, så opholder din mand sig jo lovligt i Sverige og kan f.eks. bruge tiden på at søge job.

Så måske er problemet ikke helt så stort, som både du og vi andre gør det til i denne tråd. Der er jo ikke andet for end at kaste sig ud i projektet, og så se hvordan det går.

Kan I ikke på egen hånd skabe tilstrækkelig indtægt, så er der også den mulighed, som skaanebo er inde på, nemlig at dine forældre kan forpligte sig til at støtte dig økonomisk. Det skal de så naturligvis helst kunne dokumentere v.h.a. lønsedler m.m., at de er i stand til.

Det klogeste havde jo helt sikkert været at vente med at få børn, til I var en etableret familie, men det er jo lidt sent at give dig det råd nu.

Re: Jeg er student og vil har hjælpe

: 30.01.2011 20:19:39
af Racha taha
Oki jeg får su og su lån jeg får også børnepenge til 7200 kr men jeg vil spørge hvordan kan jeg bevis at min mor kan godt hjælpe mig. Hvilket papier skal jeg aflever. Min mor er pensionst. Håber får svar hurtigt. Forresten jeg har søgt til min mand det vil har papire hvor mange jeg får børne penge og mit su papire. Ham som jeg har aflaver papire til var meget sød jeg sprugt ham om det nok med det penge han sagde ja men tænke at aflever papire at jeg får hjælpe fra forældre så har det ikke grund til at sige nej ik