Familiesammenfoering og graviditet

Her kan du skrive om/søge information om hvorledes du/I kan benytte EU-reglerne til at bo sammen i både Danmark og andre EU-lande, f.eks. Sverige, Norge eller Tyskland.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
Nadia86
Indlæg: 1
Tilmeldt: 21.11.2010 20:52:36

Familiesammenfoering og graviditet

Indlæg af Nadia86 » 21.11.2010 21:06:47

Jeg har vaeret gift med min mand i snart 9 aar. Vi har boet i Dubai (forenede Arabiske Emirater) lige siden. Da jeg nu er flyttet tilbage til Danmark, har jeg taenkt paa Sverige i stedet for, da det er nemmere for mig at faa min mand dertil. Vi har en soen paa 7 aar og jeg er gravid i 9. maaned.
Saa vidt jeg har forstaaet, skal jeg arbejde i Sverige i nogle antal maaneder samt have en lejlighed i mit navn, foer jeg kan faa min mand dertil. Jeg bor lige for tiden i Danmark med min soen. Det skal lige siges at baade min soen og jeg er danske statsborgere.
Men nu hvor jeg skal foede og har taenkt mig at flytte til Sverige efter foedslen, gaar jeg udfra jeg skal have barselsorlov. Hvordan og hvorledes er det, naar vores situation ser ud som den goer?

skaanebo
Indlæg: 12138
Tilmeldt: 09.06.2007 19:00:10

Re: Familiesammenfoering og graviditet

Indlæg af skaanebo » 21.11.2010 22:00:15

Der er ikke krav om, at du skal arbejde i Sverige, bare fordi du bosætter dig der. Du kan sagtens pendle fra fx Skåne til Sjælland. Og hvis du arbejder i Danmark nu og søger om barselsorlov, så må du hellere undersøge, om du kan tage barselsorloven med dig, hvis du vælger at flytte til Sverige, mens du er på orlov.

Besvar