Side 1 af 1

Til aegteskabudengraenser.dk

: 29.10.2010 15:32:04
af reza4life
Jeg tænkte på om aegteskabudengraenser.dk har mulighed for at uploade alle de breve fra US (selvfølige i en anonym vision hvor navn adresse og sagsnummer er dækket til) hvor folk har fået et afslag og har sendt deres materiale til jer,ligesom nyidanmark har gjort.Det vil hjælpe en masse folk,der skal starte "kom hjem til Danmark" procedurer fra et andet Eu land.Hvis folk er på forkant med deres sager så vil det skabe et positivt resultat :D

Re: Til aegteskabudengraenser.dk

: 30.10.2010 16:33:18
af Kim P. Nyberg
Nu er jeg ikke med i bestyrelsen i ÆUG, og kan således ikke udtale mig på deres vegne, men jeg mener faktisk, at man her på siden (bl.a. i tråden "Ofte stillede spørgsmål") kan finde mange gode værktøjer til "påklædningsværelset". Læser man også brugernes erfaringer og alle de gode og præcise svar, mener jeg også, at man er godt på vej.

Jeg mener at det der ligger på forum er tilstrækkeligt.

At en privat forening lægger breve ud til offentlig læsning på nettet, selv om det er i anonymiseret form, kan måske også være i konflikt med loven (min teori). Særligt hvis forfatteren ikke har givet sit samtykke til offentliggørelsen.

Re: Til aegteskabudengraenser.dk

: 30.10.2010 18:16:25
af fundiver199
Da der allerede findes en database over afgørelser på nyidanmark, så synes jeg, at det er en bedre ide at opfordre de medlemmer, som får afslag, til at foreslå US at lægge disse afslag ud i databasen. Jeg kan ikke se fidusen ved, at ÆUG etablerer et parallelt system, og så mange afslag får vi - heldigvis - heller ikke at se i rådgivningen.

De få, som vi har set efter EU-reglerne, er i øvrigt stadig under behandling i klageinstansen, eller folk har opgivet deres sag, fordi de selv har vurderet, at de havde en dårlige sag. Så der ville ikke være meget at bygge på.

Min bekymring er i øvrigt, at afgørelser typisk indeholder så detaljerede informationer, at man ved at sammenholde dem med indlæg i forum ofte ville kunne identificere personen, også selvom der er foretaget en anonymisering.

Endelig ville ÆUG som organisation - som Kim er inde på - givetvis være forpligtet til at indhente, opbevare og på forlangende af div. myndigheder forevise en skriftlig tilladelse fra de personer, hvis afgørelser vi offentliggjorde på den måde.

Så alt i alt synes jeg, at tanken er god nok, men at der er en række praktiske og principielle grunde til at lade det blive ved tanken.

Re: Til aegteskabudengraenser.dk

: 31.10.2010 00:10:34
af reza4life
Ok fair nok,men det var bare en ide jeg havde i tankerne :D