Side 1 af 1
ansøgning om udstedelse af visum til min mand
: 12.09.2010 11:18:09
af Charlotte1988
Hej
Jeg er en dansk kvinde på 22, der er gift med min dejlige tyrkiske mand på 26.
Da jeg ikke er over 24, kan vi jo desværre ikke flytte direkte til Danmark.
Jeg arbejder fuldtid nu i Danmark, imens min mand stadig er bosat i Alanya. Det er utrolig hårdt at være adskilt og vi vil nu prøve at søge om visum. Vi har været gift i lidt over et år.
Derfor er mine spørgsmål nu.
1. Jeg har læst at der kan udstedes et "speciel" visum efter EU-rettens regler til ægtefæller, hvis jeg benytter mig at den frie bevægelighed.
Der står at det max vil tage 15 dage før visumet udstedes, hvis ansøger opfylder kravene hertil.
Hvad er kravene? Er de anderledes end ved ansøgning til almindeligt turist visum?
2. Jeg håber på hurtigt at finde en lejlighed i Malmø. Når vi søger visum, skal det så gøres på den danske ambassade i Tyrkiet eller på den svenske ambassaden i Tyrkiet?
3. Kan ambassaden nægte at udstede visum, hvis der er mistanke om at opholdstilladelse ønskes opnået af visumsøgeren?
4. Hvor længe skal jeg have været bosat i Sverige, får visumet kan ansøges?
For jeg skal vel have adresse i Sverige, før dette visum overhoved kan søges om?!
Håber på svar.
Charlotte
Re: ansøgning om udstedelse af visum til min mand
: 12.09.2010 11:26:21
af fundiver199
1. Det er den samme form for visum, der søges om. Men hvis visumansøgeren er i familie med en EU-borger, der har udnyttet retten til fri bevægelighed, så er der forskellige krav, som bortfalder. Det skyldes, at EU-borgerens familiemedlem har ret til indrejse og ophold i det pågældende land, så derfor kan visum f.eks. ikke gøres betinget af, at der kun ønskes et kortvarigt ophold. Og der må heller ikke opkræves ansøgningsgebyr.
2. Naturligvis på den svenske ambassade, da din mand jo så søger visum til Sverige.
3. Nej. Se svar på 1.
4. Du skal have nået at få et svensk personnummerbevis, som din mand kan dokumentere, at du bor i Sverige. Alternativt skal I rejse sammen fra Tyrkiet til Sverige, men det mest praktiske er nok, at du rejser i forvejen og finder et sted at bo. Den sidste mulighed ville således være mere relevant, hvis I p.t. boede sammen i Vietnam eller Tyrkiet eller et andet sted langt fra Sverige.
Læs i øvrigt teksten under "jeg vil.... flytte til Sverige/Schlesvig".
Re: ansøgning om udstedelse af visum til min mand
: 12.09.2010 11:35:02
af Charlotte1988
Så den bedste og hurtigste løsning er at søge visum på denne måde og ikke efter almindeligt turist visum og flytte til Sverige fra Danmark?
Re: ansøgning om udstedelse af visum til min mand
: 12.09.2010 12:19:11
af fundiver199
Det kommer vel an på, hvordan jeres situation er, og hvad I prioriterer. Hvis det vigtigste er, at I kan være sammen så hurtigt som muligt, så skal din mand naturligvis søge visum til Danmark, lige så snart han har tid til at tage hen på ambassaden.
Men ulempen ved at gøre det på den måde er jo, at han så bliver nødt til at rejse hjem igen, hvis du ikke når at finde et sted at bo i Sverige, før hans visum udløber. Og det er jo ikke så fedt, hvis han f.eks. har sagt sit job og sin lejlighed op og så videre.
Men hvis du finder et sted i Sverige og først skal overtage det f.eks. 2 måneder senere, så kan din mand jo søge visum til Danmark til den tid. De fleste visumansøgninger bliver i dag behandlet på 2-4 uger.
Og hvis din mand alligevel bor hos sine forældre og går rundt og keder sig, så kan han jo lige så godt komme på besøg her, så I kan være sammen, medens du leder efter lejlighed. Og må han tage hjem igen, ja så er en flybillet til Tyrkiet jo ikke det, der vælter hele budgettet.
Den største forskel mellem at søge visum til Danmark og at søge til Sverige som familiemedlem til en EU-borger er ansøgningsgebyret på cirka 500 kroner, hvilket vel må siges at være en ret ligegyldig detalje i den store sammenhæng.
Så det er ikke visum, der er det store problem for jer, men at finde et sted at bo i Sverige. Det er svært og kan tage lang tid, især hvis du helst vil bo i Malmø. Det er noget nemmere, hvis du også er villig til at bo i en af de omkringliggende byer som f.eks. Lund, Landskrona eller Helsingborg. Men afhængig af hvor du arbejder, giver det selvfølgelig en endnu længere transporttid hver dag.
Re: ansøgning om udstedelse af visum til min mand
: 19.09.2010 11:02:01
af Charlotte1988
Tak for dine gode svar, de hjalp mig meget, men har nogle andre spørgsmål, som jeg også håber du kan svare på.
1. Har fundet en lejlighed nu i Malmø, som koster 6000 DK i husleje hver måned, inkl. alt.
Jeg tjener 18.500 hver måned før SKAT, og bliver nu bekymret for at det er tilstrækkeligt til at jeg kan dokumentere for at jeg kan forsørge min mand, når vi søger om opholdskort i Sverige.
Har læst at der skal være 6000 svenske kroner tilovers efter at alle udgifter er betalt.
Er det muligt for mig? Ved ikke hvordan satserne er med fradrag og diverse når jeg bor i Sverige og er forsørger??
Går ud fra at vores forbrug udover husleje ligger på en 4500 inkl. togkort.
Er det muligt for os at få opholdskort?
2. Min bedre halvdel har nogle penge på sin konto. Hvis jeg opretter en fælleskonto i Sverige, vil dette være tilstrækkeligt for os at bevise at vi kan forsørge os, selvom min løn hver måned måske ikke er nok? Eller rettere sagt at jeg kan forsørge ham? For vi er jo gift og har fælleseje, så de penge, hvis de står på en fælleskonto, burde da være tilstrækkeligt ikke? Eller?
Har nemlig læst at "tilstrækkelige midler" hvis man er arbejdsløs svare til en 100.000 svenske kroner?? Er det så meget?
Håber på svar, da jeg har virkelig brug for dem.
Med venlig hilsen,
Charlotte
Re: ansøgning om udstedelse af visum til min mand
: 19.09.2010 11:54:40
af fundiver199
Hvis du tjener 18.500 DKK før skat, så burde I da med lethed have 6.000 SEK = 4.800 DKK til overs hver måned, når du har betalt 6.000 SEK = 4.800 DKK i husleje og desuden har betalt jeres øvrige regninger på el, vand, varme, forsikringer, telefon, A-kasse og transport m.m.
Men hvis du er i tvivl, så må du jo sætte dig ned og lægge et budget, hvor du skriver alle jeres forventede faste udgifter ned og samtidig regner ud, hvor meget du vil få udbetalt efter skat med det transportfradrag, som du får, samt overførsel af din mands ubenyttede bundfradrag.
Men selv studerende får jo opholdskort til deres ægtefæller i Sverige, så jeg kan slet ikke se, hvorfor det skulle være et problem for jer, når du har fast arbejde med en indtægt på 18.500 DKK før skat. I den situation vil Migrationsverket formentlig bare uden videre anse kravet om "tilstrækkelige midler" for at være opfyldt uden overhovedet at regne nærmere på det. Og en husleje på 4.800 DKK er jo også ganske normal i Sverige, der er næppe særlig mange svenske ægtepar, som bor billigere end det.
Re: ansøgning om udstedelse af visum til min mand
: 20.09.2010 16:41:03
af Charlotte1988
Nej, vores husleje er desværre på 6000 Danske kroner, men det er en 4-værelses lejlighed.
Ja, det er selvfølgelig rigtigt at studerende også for tilladelse til deres ægtefælle, har bare læst mange steder at der skulle være 6000 svenske kroner tilovres efter at faste udgifter er betalt, for at kunne sige at man overholder forsørgerpligten.
Men ved ikke om de er så strenge med det når jeg nu har fast arbejde i Danmark?
Med venlig hilsen,
Charlotte
Re: ansøgning om udstedelse af visum til min mand
: 20.09.2010 17:02:26
af fundiver199
Det ved jeg heller ikke, men hvis du sætter dig ned og laver et budget og medregner effekten af de ekstra skattefradrag, som du får ved dels at være gift med en person, som ikke har indtægt, dels have langt til arbejde, så er jeg ret sikker på, at I har mindst 6.000 SEK til overs hver måned efter skat og faste udgifter. Ellers skal jeres faste udgifter ud over husleje da i hvert fald være helt specielt høje.
Re: ansøgning om udstedelse af visum til min mand
: 21.09.2010 18:03:11
af Charlotte1988
Kom til at tænke på noget helt andet.
Når jeg flytter min adresse til Sverige, men arbejder fortsat i Danmark, så har jeg da stadig lov til gratis lægehjælp fortsat i Danmark ikke?
For jeg har jo ikke længere et "gyldigt" sygesikring i DK? Eller?
Re: ansøgning om udstedelse af visum til min mand
: 21.09.2010 20:26:46
af mh1
jeg vil foreslå at du går ind på
www.oresunddirekt.dk, hvor du kan læse svar på både dette og en masse andre spørgsmål du sikkert kommer i tanker om efterhånden

Re: ansøgning om udstedelse af visum til min mand
: 22.09.2010 09:07:33
af camillacelik
charlotte du skal ned til din kommune i dk og så skal du søge om et særlligt sundhedskort og når du har det kan du stadig benytte det danske syge system der skal du bare medbringe nogle lønsedler for at vise at du altså betaler atp i dk

Re: ansøgning om udstedelse af visum til min mand
: 26.09.2010 22:23:31
af Charlotte1988
Har søgt længe og ledt nu efter hvad Sverige kræver for at visum udstedes til min tyrkiske mand efter EU-rettens regler.
Kan ikke se det nogle steder? Nogle der kender et link eller svarene derpå?
Er nervøs for at det vil trække i langdrag før at min mand får visum efter eu-retten fra den svenske ambassade i Tyrkiet. Kan man regne med de 15-dages max periode, hvis der ikke er nogle problemer med vores ansøgning?
mvh.
Charlotte

Re: ansøgning om udstedelse af visum til min mand
: 26.09.2010 23:02:34
af fundiver199
Info til den, der skal søge visum til Sverige:
http://www.migrationsverket.se/info/137.html
Info til den, der skal invitere nogen til Sverige:
http://www.migrationsverket.se/info/141.html
Som det fremgår kræver Sverige, at den der søger visum, vedlægger et udfyldt Bilaga E (referentbilag) og et personbevis. Personbeviset er dokumentation for, at du bor i Sverige. En kopi af dit pas og dine sidste 3 lønsedler er måske ikke obligatorisk, men det skader næppe heller at vedlægge det. Og så naturligvis en kopi af jeres vielsesattest. Men kig på ambassadens hjemmeside for at se, hvad de præcis forlanger og anbefaler af bilag og dokumentation.
Når din mand udfylder ansøgningsblanketten, så er det vigtigt, at han også udfylder rubrik 34 og 35. Så behandles ansøgningen efter de særlige EU-reglerne, og han behøver ikke at udfylde de rubrikker, som er markeret med *. Ligeledes vil der ikke blive opkrævet ansøgningsgebyr.
Sagsbehandlingstiden er svær at spå om, da det bl.a. afhænger af, hvor travlt de har på ambassaden, og hvor meget de roder rundt i tingene. Men som hovedregel burde det højest tage 4 uger, hvis ansøgningen er komplet og korrekt udfyldt.
Re: ansøgning om udstedelse af visum til min mand
: 01.10.2010 17:35:11
af aspirations345
Din skattefradrag vil være ca.10166 kr om måned efter januar 2011.Jeg har lige regnet det ud,så du vil få udbetalt 14333 kr om måned.Efter husleje og togbillet vil du have 7783 kr tilovers.Det var danske kr.