Side 1 af 1
hjælp til visum
: 06.09.2010 19:56:56
af mehdi
hej!
Min kone har søgt visum fra iranske ambassade, men de har sendt hendes sag videre til imigrationverket og siden har vi ikke hørt noget fra dem. jeg har kontaktet dem i sidste uge men de sagde at de har modtaget hendes sag men de har ikke kigget på den endnu og nu er det gået 3 uger siden hun har søgt visum. mit spørgsmål er om nogen der ved hvor lang tid mere vi skal vente? hvad nu hvis hun få afslag hvad skal vi gøre?
Re: hjælp til visum
: 07.09.2010 01:56:13
af Kim P. Nyberg
Der er par uafklarede ting i din post. For det første om du er statsborger i et EU/EØS-land? Hvis du kan bekræfte dette, har din kone så søgt det særlige ægtefællevisum, som skal udstedes gratis og efter en særlig hasteprocedure? Det visum har de nationale myndigheder fire uger til at udstede, så det kan være lige på trapperne.
Hvis det ikke er det visum hun har søgt, men et visum efter nationale svenske regler, så kan det tage helt op til seks måneder.
Hvis hun har søgt efter EU-reglerne, kan der kun gives afslag, hvis hun vurderes at være til fare for Sveriges sikkerhed eller folkesundhed. Eller hvis de svenske myndigheder har mistanke om, at jeres forhold er snyd og bedrag. Hvis du ikke kan nikke genkendende til nogle af disse forbehold, så kan du tage det helt roligt. For så må de ikke nægte hende et visum.
Re: hjælp til visum
: 07.09.2010 05:46:02
af mehdi
Jeg er dansk statsborger og har flyttet til sverige i 3 måneder. vi har søgt det særlige ægtefællevisum efter eu-regler.
at være til fare for Sveriges sikkerhed eller folkesundhed det forstår jeg ikke hel
Re: hjælp til visum
: 07.09.2010 08:25:42
af skaanebo
Hvis hverken du selv eller din ægtefælle er tilknyttet et terrornetværk, offentligt har opildnet til optøjer, revolution eller anden form for race-, religion- eller statsomstyrtende meningsytringer, og ikke lider af ebola eller en anden farlig og smitsom sygdom, så er der intet at bekymre sig for. Så er det bare at vente på, at Migrationsverket meddeler, at visum er klart.