Side 1 af 1
Spørgsmål om forsørgerpligt ved flytning til Sverige?
: 04.08.2010 17:36:20
af Denida
Jeg ville flytte til Sverige med min kone, men er på førtidspension, så spekulerer om min førtidspension er nok til at regne som forsørger til mig og min kone, eller det ikke ville være nok?
Hun ville søge om arbjede efter vi er flyttet, men er min førtidspension nok indtil?
Re: Spørgsmål om forsørgerpligt ved flytning til Sverige?
: 04.08.2010 18:05:21
af mh1
Det afhænger af, om du vil søge efter EU-reglerne eller efter svenske, nationale regler. Efter de sidste stilles der ikke krav til din økonomi, men efter de første skal du have 6000 svkr til rådighed, når dine faste udgifter er betalt.
Du kan læse mere under punktet "Jeg vil ..." øverst på siden.
Re: Spørgsmål om forsørgerpligt ved flytning til Sverige?
: 04.08.2010 18:09:39
af Denida
mh skrev:Det afhænger af, om du vil søge efter EU-reglerne eller efter svenske, nationale regler. Efter de sidste stilles der ikke krav til din økonomi, men efter de første skal du have 6000 svkr til rådighed, når dine faste udgifter er betalt.
Du kan læse mere under punktet "Jeg vil ..." øverst på siden.
Du mener 6000 SKR efter faste udgifter i det hele, eller 6000 skr til mig og 6000 igen til min kone?
Re: Spørgsmål om forsørgerpligt ved flytning til Sverige?
: 04.08.2010 18:38:36
af fundiver199
Det er 6.000 SEK til jer begge efter skat og faste udgifter. Beløbet stammer fra en gammel udgave af ÆUG´s Sverigesfolder og er ikke blevet opdateret i mange år, så det er meget overslagsmæssigt.
Men princippet er, som forklaret i "ofte stillede spørgsmål", at hvis man har en indtægt svarende til den laveste sociale ydelse, så må der ikke gives afslag.
Tjener man mindre end den laveste sociale ydelse, så må det ikke i sig selv føre til afslag, hele ens situation skal i så fald vurderes. D.v.s der skal også tages hensyn til formue, fremtidsudsigter m.m.
Det hele handler nemlig kun om, at EU´s medlemslande har lov til at beskytte sig imod misbrug af deres sociale system. Så kravet er bare, at man skal overbevise myndigheden om, at man ikke vil blive en byrde for det sociale system.