Side 1 af 1

Intet arbejde i 18 mdr...?

: 30.07.2010 22:32:09
af R_jac
Hej igen...
Har lige et spoergsmaal mere.. Vi har nu som sagt soegt om fs.
Efter at have laest forskellige indslag er jeg bare begyndt at blive i tvivl omkring reglerne om arbejde..
Jeg har arbejdet England i i over 2 aar og har vedlagt kontrakt i ansoegningen, men efter at jeg fik min soen for 18 maaneder siden har jeg ikke arbejdet og har faaet oekonomisk hjaelp..
Skulle det blive et problem naar nu jeg har arbejdet i England foer i tiden men ikke har arbejdet de sidste 18 maaneder?
Jeg arbejdede 40 timer om ugen i over 2 aar....
Haaber I kan svare paa dette

Re: Intet arbejde i 18 mdr...?

: 31.07.2010 07:09:40
af fundiver199
Forudsat, at du stod til rådighed for arbejdsmarkedet i de 18 måneder (bortset fra under barsel), så bevarede du din status som arbejdstager. Denne status bevares således i princippet uendeligt, så længe man bare står til rådighed, hvis man forud for sin ledighed har arbejdet i mindst 12 måneder i det pågældende land.

Det afgørende er derfor nok, om den "hjælp", du modtog, er en form for arbejdsløshedsunderstøttelse, altså en "hjælp", som forudsatte, at du stod til rådighed og var aktivt jobsøgende. Og i den forbindelse vil det givetvis være en god ide at vedlægge ansøgningen dokumentation for din aktive jobsøgning i UK i løbet af de 18 måneder, f.eks. ansøgninger på skriftlige jobopslag og skriftlige svar (afslag) fra arbejdsgivere.

Hvis I får problemer i sagen, bør du kontakte ÆUG`s rådgivning ved at udfylde formularen under "kontakt".