Side 1 af 1

eu-familiesammenføring

: 15.05.2010 18:28:12
af CathrineThomsen
hej ..

Nu skriver jeg igen da jeg har et spørgsmål :)

mit spørgsmål er :

Når mig og min tyrkiske mand som bor i tyskland vil søge tilbage til danmark via.
eu-familiesammenføring , skal vi så blive boende i tyskland indtil danmark har behandlet vores ansøgning om familiesammenføring eller må vi flytte tilbage til danmark mens de behandler ansøgningen?

På forhånd tak :)

Re: eu-familiesammenføring

: 15.05.2010 18:43:36
af skaanebo
Det bestemmer I helt selv. I kan søge, mens I stadig bor i Tyskland og vente med at flytte til Danmark, indtil I får brev om, at opholdskort vil blive udstedt, når I flytter til Danmark, eller I kan flytte til Danmark og første derefter søge om et opholdskort.

Re: eu-familiesammenføring

: 15.05.2010 20:09:24
af CathrineThomsen
ja okay . Tak for det :)

Men hvis vi nu flytter til danmark inden danmark giver min mand opholdstilladelse kan vi jo riskikere at få et nej ikke også ? også skal vi flytte tilbage til tyskland i stedet for igen?

Re: eu-familiesammenføring

: 15.05.2010 21:32:09
af skaanebo
Ja, hvis I ikke opfylder betingelserne, får din ægtefælle afslag og må forlade danmark. Derfor er der heller ingen grund til at søge, hvis man ikke er sikker på, at man opfylder betingelserne. Har man en tvivlsom sag eller vil man være helt sikker på, at alt flasker sig som det skal, er det klogest at søge, mens man bor i det andet eu-land og vente med at flytte, indtil man har fået tilsagn om, at et dansk opholdskort vil blive udstedt, hvis I flytter til dk

Re: eu-familiesammenføring

: 15.05.2010 21:33:21
af CathrineThomsen
ja okay :)

tak for hjælpen :D

Ha en fortsat god weekend ..

Re: eu-familiesammenføring

: 16.05.2010 07:00:29
af fundiver199
skaanebo skrev:Ja, hvis I ikke opfylder betingelserne, får din ægtefælle afslag og må forlade danmark. Derfor er der heller ingen grund til at søge, hvis man ikke er sikker på, at man opfylder betingelserne.
Helt enig med skaanebo.

Den rigtige fremgangsmåde er ikke at søge opholdskort, før man flytter, "for at være sikker på ikke at få afslag". Den rigtige fremgangsmåde er at sætte sig ind i reglerne og sørge for, at man opfylder betingelserne. Hvis man sørger for, at man opfylder betingelserne, så får man heller ikke afslag.

Men hvis der af èn eller anden grund kan herske reel tvivl om, hvorvidt man opfylder betingelserne, så kan det da være en god ide at få afklaret den tvivl ved at få behandlet sin ansøgning, inden man flytter.

Spørgsmålet til CathrineThomsen må derfor være: Hvilken betingelse er det, du tror, at I måske ikke opfylder, og hvorfor?

Re: eu-familiesammenføring

: 16.05.2010 07:54:05
af CathrineThomsen
nej jeg er ikke bange for vi ikke opfylder reglerne . Så det er jo rigtigt nok i grunden . men jeg har alle de ting opfyldt som udlænige service i danmark vil have opfyldt .