Side 1 af 2

Opholdskortet i hus!!

: 07.04.2010 08:14:56
af Dalajne
Endelig kom brevet, som vi længe har ventet på.
Min mand har fået opholdskort i Sverige, i 5 år. Vi er bare så lykkelige! Vi ventede i 2 måneder på svar, og det er de længste måneder i mit liv.

Nu vil vi jo så rigtig gerne tilbage, hurtigst muligt.
Det vi havde tænkt os, er bare at søge til danmark, ligeså snart det rigtige opholdskort, kommer. Derefter finde en lejlighed, og flytte ligeså snart vi finder en i Århus. Jeg ved jeg har spurgt før, men skal lige være sikker igen. Vi kan godt søge opholdskort til danmark, i mens vi bor i sverige? og imens sagdbehandlingen er igang, flytte til århus ligeså snart vi har fået en lejlighed?
Hvor finder vi det skema henne, vi skal bruge for at søge videre, og hvad skal vi medbringe?

Et andet spørgsmål jeg har er, kan min mand godt rejse hjem til sit hjemland, før han har fået det rigtige kort?

Håber i kan hjælpe os. Og rigtig god onsdag :D

Re: Opholdskortet i hus!!

: 07.04.2010 11:20:59
af fundiver199
http://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/f ... er_man.htm

Ved at følge dette link finder du både et link til den ansøgningspakke, som I skal bruge, samt information om, hvordan man søger og hvem, der kan søge.

Det står ikke direkte i denne tekst, men I kan godt søge, medens I stadig bor i Sverige.

PS. Tillykke med opholdskortet. Det er altid utroligt rart at høre, når det lykkes for nogle af de par, som har fået råd og vejledning i forum :D

Re: Opholdskortet i hus!!

: 08.04.2010 09:09:18
af Dalajne
Okay tak for svaret. Og mange tak! Forum herinde har virkelig været til en kæmpe hjælp!

Jeg har lige et andet spørgsmål også, nu venter vi på min mands rigtige kort, for det ville vel være dumt at søge til danmark, før vi kan lave kopi af kortet, og sende det med?

Når han så får kortet, ville han så bare kunne rejse til tyrkiet i en uge, og besøge hans familie? der skal ikke noget i passet eller noget som helst?

Re: Opholdskortet i hus!!

: 09.04.2010 05:05:56
af jerry
Hejsa.

Når han har fået sit opholdskort kan han sagtsen rejse på ferie i TR, så länge hans pas også er gyldigt selvfölgelig.

Når han rejser hjem derfra kan han oplyse ved pas kontrollen at opholdskortet giver arbejdstilladelse også, det er ikk så mage af myndighederne dernede der kender til det og de vil sikkert derfor kräve at han betaler x-antal ytl.

Hvis han rejser via AYT, så kender de ikk meget til det og kan engang imellem have svärt ved at forstå, hvorfor man har opholdstilladelse i SE, men flyver via CPH f.eks og nogle af dem kan väre nogle små skrankepaver og vil gerne träkke tiden, men der er ingen grund til panik :wink:

Re: Opholdskortet i hus!!

: 09.04.2010 08:26:38
af Dalajne
Hehe okay, for jeg kunne godt lige forestille mig, at der skete en masse, så vi gik i panik. Men så længe vi nu har hørt hvad der kan ske, kan vi nok forholde os mere roligt :P

Et andet spørgsmål, når man nu søger til danmark. Så skal man have 2x starthjælp ikke? og det svarer til 10.000 før skat? Må man gerne gøre det samme som i sverige, altså arbejde og supplere med SU og Su-lån? hvis jeg allerede nu kan se at jeg ikke kan arbejde så meget, fordi at jeg også læser.

Re: Opholdskortet i hus!!

: 09.04.2010 09:14:53
af fundiver199
Ja det er rigtigt forstået. Men faktisk er starthjælpen til en gift under 4.500 kroner, så knap 9.000 om måneden før skat er nok til, at US er forpligtet til at udstede et opholdskort til din mand. Det er mig selv, der tidligere har nævnt de 10.000 i mange indlæg, men jeg havde overset, at der er en endnu lavere sats for starthjælp for gifte og samlevende, og det er jo af gode grunde den sats, der er relevant i denne sammenhæng. Den præcise sats bliver pristalsreguleret en gang om året og kan i øvrigt ses i Lov om Aktiv Socialpolitik.

Re: Opholdskortet i hus!!

: 09.04.2010 09:25:28
af Dalajne
Nå okay. Det er jo bare bedre i min sag. Lige nu tjener jeg 8500 før skat. Samtidig med det får jeg SU og SU-lån, så det vedlægger jeg også bare, og så er det okay med US, at man supplere op på den måde? Så jeg altså søger som arbejdstager men også studerende. Jeg har nemlig ikke kunne finde noget om det, på us hjemmeside.

Re: Opholdskortet i hus!!

: 09.04.2010 09:57:07
af fundiver199
Ja din SU og dit SU-lån tæller naturligvis med i din indtægt. Nu ved jeg ikke, hvad du mener med at ”søge som arbejdstager men også studerende”. Men det er dine aktiviteter, medens du boede i Sverige, som er afgørende for, hvilken rubrik på ansøgningsskemaet, du skal sætte kryds i.

*Hvis du arbejdede i SE i mindst 10-12 timer om ugen, så skal du sætte kryds ved ”arbejdstager”.

* Hvis du ikke arbejdede i SE mindst 10-12 timer om ugen men læste i SE, så skal du sætte kryds ved ”studerende”.

* Hvis du ikke arbejdede i SE mindst 10-12 timer om ugen og heller ikke læste i SE, så skal du sætte kryds ved ”person med tilstrækkelige midler”.

Det er altså alene, hvad du foretog dig i SE, der har betydning for, hvor du skal sætte dit kryds, og ikke hvad du foretog dig i DK, hverken før eller efter jeres flytning til DK.

Hvad angår den første situation, altså at du arbejdede i SE i mindst 10-12 timer om ugen, så kan du godt ri-sikere, at US alligevel vil vurdere, at du var ”person med tilstrækkelige midler”, fordi din hovedaktivitet var at studere.

Men du bør i den situation sætte kryds ved ”arbejdstager”, for det er mest fordelagtigt for jer, at din mand får opholdskort i Danmark på baggrund af, at du var arbejdstager. Så det skal I naturligvis forsøge, hvis der er en chance for, at han måske kan få det. Bliver du anerkendt som arbejdstager, kan I nemlig glemme alt om forsørgelseskrav i Danmark, og det er jo om ikke andet en fordel, hvis I senere kommer i økonomiske vanskeligheder og bliver nødt til at bede kommunen om hjælp.

Har du ikke arbejdet mindst 10-12 timer om ugen i Sverige i mindst 8-10 uger, er der dog ingen grund til at sætte kryds ved ”arbejdstager”, da det i så fald er åbenlyst, at du ikke opfylder betingelserne, og så vil det kun forsinke jeres sag, at du beder US om at tage stilling til, om du kan anerkendes som arbejdstager.

Re: Opholdskortet i hus!!

: 30.04.2010 11:58:47
af Dalajne
Okay. Tak for dit svar :-)
Nu er det sådan at jeg er "person med tilstrækkelige midler"
Jeg har i hele perioden, imens vi har boet i sverige, arbejdet i københavn og studeret i københavn, hvor jeg har fået su og su-lån, og hvor min løn har ligget på ca. 8500 kr før skat.

Min uddannelse, er slut nu. Så jeg får ikke længere su, og har ikke mulighed for at få flere vagter på mit arbejde.

Hvad kigger us på, kigger de på hvordan vi har levet i sverige? Eller kigger de også på, hvordan jeg skal kunne forsørge min mand i danmark?

I det tilfælde, tror i så at det ville være okay med en indtægt på 8500kr hver måned, før skat? Jeg synes nemlig ikke at det lyder af ret meget, og jeg ville simpelthen være så ked af, hvis vi søgte. Og det så skulle afgøre vores sag, og at han ikke kunne få opholdskort, pga dette.

Re: Opholdskortet i hus!!

: 30.04.2010 12:55:51
af dotGusten
Dalajne skrev: I det tilfælde, tror i så at det ville være okay med en indtægt på 8500kr hver måned, før skat? Jeg synes nemlig ikke at det lyder af ret meget, og jeg ville simpelthen være så ked af, hvis vi søgte. Og det så skulle afgøre vores sag, og at han ikke kunne få opholdskort, pga dette.
8.500 før skat til to personer. Har i tænkt jer at leve af havregrød hver anden dag?

Re: Opholdskortet i hus!!

: 30.04.2010 13:25:25
af Dalajne
Altså, vores husleje ligger på 2100danske kroner, og efter skat er det 7800kr jeg tjener. Plus jeg har en masse penge på min konto, men bare ikke nok til at jeg kun kan vise den. Så nej, jeg regner ikke med at skulle leve af havregrød hver anden dag.

Det var bare fordi at fundiver skrev, at det var nok med 4500kr efter skat. Så gik jeg udfra at det var fint sådan? Eller har jeg misforstået noget.
Hvis ikke, må jeg jo tage nogle enkeltfag, så jeg kan få SU. Der er ikke så meget andet at gøre, det er bare mega ærgeligt hvis det ikke er nok.

Re: Opholdskortet i hus!!

: 30.04.2010 14:05:14
af fundiver199
Da du har boet i Sverige som "person med tilstrækkelige midler" stilles der også forsørgelseskrav / krav om at råde over "tilstrækkelige midler" i Danmark. Det gør du med sikkerhed, hvis du tjener mere end starthjælpen for et gift par = cirka 8.700 kroner om måneden før skat. Det præcise beløb, som pristalsreguleres hvert år, kan du se i lov om aktiv socialpolitik.

Hvis du har afsluttet en uddannelse, så har du forhåbentlig sørget for at melde dig ind i en A-kasse som dimittend. Ellers må du melde dig ind nu, hvorefter du kan blive dagpengeberettiget efter 12 måneders arbejde.

Dette er yderst vigtigt, da forsørgelseskravet stilles, indtil din mand får permanent opholdskort efter 5 år. Så du kan ikke tillade dig at blive arbejdsløs uden at være medlem af en A-kasse og dermed blive nødt til at bede kommunen om bistandshjælp. Ganske vist vil du i givet fald få denne hjælp, men I risikerer, at din mand mister sit opholdskort, og så er det jo en temmelig ubrugelig hjælp.

Re: Opholdskortet i hus!!

: 30.04.2010 14:30:46
af Dalajne
Okay. Så min løn skulle være okay tilstrækkelig?
Dvs. at i de 5 år, min mand får opholdskort, "holder de øje" med min indtægt, så hvis jeg f.eks går ned i løn, ville de også kunne bryde ind?

Jeg anede faktisk ikke dette med en A-kasse, men jeg er heldigvis medlem.

Lige nu tjener jeg 8500 før skat + jeg får 3292 efter skat i SU, og 2755 i SU lån. Så det er det vi har levet for i Sverige. Nu stopper min SU i næste måned, og vi har tænkt os at søge her når min mand kommer hjem fra Tyrkiet i næste uge. Vil din anbefaling så være, at vi venter med at søge, indtil jeg kan få nogle flere vagter på mit arbejde? - eller skal vi bare søge? Kan de tjekke på en eller anden måde, at jeg ikke får SU mere?

Få det er jo kun mine papir fra hver måned, jeg kan vise. Så i realiteten, kan de vel ikke se at det er i sidste gang jeg får su i næste måned?

Re: Opholdskortet i hus!!

: 30.04.2010 16:19:36
af fundiver199
Dalajne skrev:Okay. Så min løn skulle være okay tilstrækkelig?
Dvs. at i de 5 år, min mand får opholdskort, "holder de øje" med min indtægt, så hvis jeg f.eks går ned i løn, ville de også kunne bryde ind?
Nej det vil man sandsynligvis ikke gøre. Men i samme øjeblik du beder om sociale ydelser, så har I potentielt problemet.
Dalajne skrev:Jeg anede faktisk ikke dette med en A-kasse, men jeg er heldigvis medlem. Vil din anbefaling så være, at vi venter med at søge, indtil jeg kan få nogle flere vagter på mit arbejde? - eller skal vi bare søge? Kan de tjekke på en eller anden måde, at jeg ikke får SU mere?
Søg endelig med det samme, det skal I gøre for overhovedet at kunne søge efter EU-reglerne.
Dalajne skrev:Få det er jo kun mine papir fra hver måned, jeg kan vise. Så i realiteten, kan de vel ikke se at det er i sidste gang jeg får su i næste måned?
Nej det er ikke sikkert, at US vil opdage det. Men hvis du fremover kun vil tjene 8.500 om måneden før skat, så må du jo også se at gøre noget ved den situation under alle omstændigheder, for det kan to mennesker altså dårligt leve for.

Re: Opholdskortet i hus!!

: 30.04.2010 16:53:14
af Dalajne
Det er simpelthen så dejligt at du gider at hjælpe mig, og alle andre der har brug for hjælp! Det skal du virkelig have en kæmpe tak for!!
Uden dig igennem dette forløb, havde jeg sku ikke kommet igennem det her.

Du skriver at vi skal søge med det samme til danmark, for at vi kan søge via eu-reglerne. Må vi ikke vente ligeså længe vi vil, før vi søger tilbage til danmark? - sådan har jeg i hvert fald hele tiden forstået det.


Jeg vil ikke fremover kun modtage 8500 kr, da jeg starter på pædagog semnariet d. 1 september. Der vil jeg få en løn på 9500 før skat, men der er alligevel et godt stykke tid til.

Men dit råd er bare at søge, selvom pengene ikke er helt tilstrækkelige? Og så stadig bare give mit SU papir med? der står på papiret at min SU er færdig til december. Selvom min uddannelse stopper d. 1 juli. Derfor kan jeg egentlig godt bare ligge su-papiret med? eller ville det være snyd, at de først tror jeg er færdig til december?