Side 1 af 1
Arbejde i DK og bo i Flensborg
: 10.02.2010 11:33:30
af kaare
Hej
Jeg flytter til flensborg 1. marts og har også arbejde i DK fra den dag.
Er der nogen der ved om jeg skal vise gamle lønsedler i tyskland for at min kone og jeg kan blive familiesammenført straks, eller skla jeg vente til der kommer lønsedler?
Jeg kommer til Danmark fra Thailand d. 18. feb. og har ikke haft arbejde i et år.
Jeg kan få en erklæring fra min arbejdsgiver på hvor meget jeg vil komme til at tjene.... Men er det mon nok?
mvh
K
Re: Arbejde i DK og bo i Flensborg
: 10.02.2010 14:43:39
af Maja1987
Jeg skal ikke kunne sige det. Men da jeg var nede for at blive registreret i sidste uge havde jeg taget ansættelseskontrakt + mine sidste 3 lønsedler med og det kiggede de overhovedet ikke på.
Da jeg skulle ansøge om registreringsbevis ( Tror nok det er det det hedder.) Der kiggede de heller ikke på det og gav mig det endda med det samme såfremt jeg lovede at sende et pasbillede dagen efter.
Så burde mene at så længe du har ansættelseskontrakt hvorpå der står hvor meget du kommer til at tjene burde det ikke være noget problem hvis de i dit tilfælde skulle bede om at se noget dokumentation for din indtægt.
Husk pasbillede:)
Re: Arbejde i DK og bo i Flensborg
: 10.02.2010 14:49:12
af kaare
Hej Maja
Tak for svaret. Jeg må se hvad de siger til det.
går det ok nu med ansøgningen om at få din mand til tyskland?
Re: Arbejde i DK og bo i Flensborg
: 10.02.2010 17:40:42
af Maja1987
Vi er ikke kommet så langt endnu. Jeg var bare dernede for at registrere mig, flytter først derned den 1. marts men havde lejligheden dernede fra 1.februar så jeg kunne registrere mig.
Min mand har aftale på ambassaden i Izmir på mandag, men har sendt vores ægteskabsattest og mit rejsebevis ned till ham og er nervøs for om det når at komme frem inden han skal afsted og så skal vi jo til at have en ny tid
Men vi har da heldigvis stadig et par dage.
Hvornår skal din kone søge?
Re: Arbejde i DK og bo i Flensborg
: 10.02.2010 23:29:37
af kaare
HUn skal søge så snart jeg har mit rejsebevis.
Jeg troede der ville gå noget tid inden jeg fik det. Har du fået det med det samme?
Vi regner med at blive boende fast flensborg. Det er jo en dejlig by.