Hvad gør vi efter ansøgningen er angivet på migrationsverket

Her kan du skrive om/søge information om hvorledes du/I kan benytte EU-reglerne til at bo sammen i både Danmark og andre EU-lande, f.eks. Sverige, Norge eller Tyskland.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
Dalajne
Indlæg: 203
Tilmeldt: 03.08.2008 20:58:51
Geografisk sted: Tyrkiet

Hvad gør vi efter ansøgningen er angivet på migrationsverket

Indlæg af Dalajne » 03.02.2010 16:29:17

Nu har min mand og jeg endelig fået søgt om opholdskort til ham, på migrationsverket i sverige.
Vi søgte idag under eu-reglerne, er derefter fik vi en kvittering for at han havde ansøgt.

Hans visum udløber d. 18 Februar, men bagefter er kviteringen så en anden slags visum, der beviser at han må opholde sig i sverige?

Vi har hele tiden forstået på alle at ligeså snart man havde søgt om opholdkortet, måtte man begynde at arbejde, selvom man ikke havde fået kortet. Damen idag, sagde at han ikke måtte begynde før han havde fået sit opholdskort, er dette korrekt?

Den sidste ting er, jeg har stadig ingen lønsedler, men damen sagde til mig at jeg bare skulle sende min næste lønseddel ind, så ville de træffe en afgørelse udfra det, er det ikke bedst at hvis de har 3 lønsedler, det sagde hun nemlig selv at det var.

Håber at nogen kan hjælpe mig med disse spørgsmål.
Hilsen Line

Sahin58
Indlæg: 56
Tilmeldt: 09.09.2009 10:12:22

Re: Hvad gør vi efter ansøgningen er angivet på migrationsverket

Indlæg af Sahin58 » 03.02.2010 17:00:39

Hej Line!
Vi har også søgt om opholdskort til min mand i SVerige. Det gjorde vi i december md, og vi venter stadig på svar.
Jeg har i dag fået min tredje lønsedel, og skal sende den med posten til min sagsbehandler i morgen. Jeg tænkte selv på at det evt. ville være bedre at sende lønsedlerne løbende med at jeg fik dem, da jeg tror at det måske kunne få vores sag til at køre lidt hurtigere, når de nu hele tiden blev mindet om den med de lønsedler jeg sendte dem. Ved ikke hvor vidt det har hjulpet/ hjælper.

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: Hvad gør vi efter ansøgningen er angivet på migrationsverket

Indlæg af fundiver199 » 03.02.2010 17:12:37

Kvitteringen for modtaget ansøgning om opholdskort tjener til at dokumentere overfor politi og andre myndigheder, at din mand har ret til at opholde sig i Sverige. Men man kan ikke sige, at kvitteringen er en anden slags visum, og den giver heller ikke din mand ret til at rejse til andre Schengenland, såsom som hans Schengenvisum gør det. Du kan sammenligne kvitteringen med det midlertidige kørekort, som man får, når man har bestået køreprøven.

Din mand må begynde at arbejde, lige så snart han har fundet nogen, der gerne vil ansætte ham. Så her har den ansatte på Migrationverket desværre misforstået noget og givet jer forkert information.

Dalajne
Indlæg: 203
Tilmeldt: 03.08.2008 20:58:51
Geografisk sted: Tyrkiet

Re: Hvad gør vi efter ansøgningen er angivet på migrationsverket

Indlæg af Dalajne » 03.02.2010 18:23:27

Okay. Med hensyn til lønsedlerne, bad hun mig bare om at sende en, og det skulle være den næste jeg fik.
Derfor synes jeg det lød mærkeligt, når alle andre sender 3 lønsedler afsted. Derfor jeg ville høre om det var noget nyt, eller jeg bare skal informere dem om at jeg sender 3 en for hver måned?

Okay fundiver. Så det vil sige at når hans visum nu udløber, så opholder han sig i sverige lovligt? Det er nemlig også sådan jeg har forstået det hele tiden, men han er bare rigtig nervøs for at det så ikke er lovligt, og han vil selvfølgelig ikke gøre noget ulovligt.

Okay, for han har nemlig næsten allerede skaffet et job, men nu sagde damen jo til os at han ikke kunne arbejde, og så ville vi bare lige være helt sikre på hvad der var det rigtige. Så fra i dag af, ville han faktisk kunne starte med at arbejde?

Dalajne
Indlæg: 203
Tilmeldt: 03.08.2008 20:58:51
Geografisk sted: Tyrkiet

Re: Hvad gør vi efter ansøgningen er angivet på migrationsverket

Indlæg af Dalajne » 04.02.2010 11:28:06

På den kvittering vi fik igår, da min mand havde ansøgt, står der vores sagsbehandler nummer, som man skal skrive på, hvis man sender ham et brev.
Men der står ikke noget telefonnummer? er det normalt ikke at kunne ringe til sin sagsbehandler? eller hører man fra ham senere hen? eller skal jeg ringe til migrationsverket og bede om hans nummer?

Mvh Line

Dalajne
Indlæg: 203
Tilmeldt: 03.08.2008 20:58:51
Geografisk sted: Tyrkiet

Re: Hvad gør vi efter ansøgningen er angivet på migrationsverket

Indlæg af Dalajne » 05.02.2010 10:01:02

Er der ingen af jer, der har stået i samme situation som kan hjælpe mig? :s

meisen
Indlæg: 21
Tilmeldt: 19.01.2009 12:47:11

Re: Hvad gør vi efter ansøgningen er angivet på migrationsverket

Indlæg af meisen » 06.02.2010 14:29:18

Vi er også igang med min mands ansøgning. Vi fik vores sagsbehandlers direkte nummer fra omstillingsdamen. Ellers ringer du bare til migrationsverket, oplyser beteckningsnummer og så stiller de dig videre til din sagsbehandler.

jerry
Indlæg: 583
Tilmeldt: 01.07.2007 16:58:43
Geografisk sted: Tyrkiet/Sverige

Re: Hvad gør vi efter ansøgningen er angivet på migrationsverket

Indlæg af jerry » 06.02.2010 15:00:44

Ja du ringer bare til migrationsverket og oplyser din sagsbehandlers navn så stiller de dig videre. Men hvis de skal bruge noget skal de nok kontakte jer, så det skal du ikk väre bekymret for, men skal du i kontakt med dem så er det som sagt bare at ringe til migrationsverket og så stiller de dig videre.

Dalajne
Indlæg: 203
Tilmeldt: 03.08.2008 20:58:51
Geografisk sted: Tyrkiet

Re: Hvad gør vi efter ansøgningen er angivet på migrationsverket

Indlæg af Dalajne » 09.02.2010 14:26:13

Nu har jeg ringet ind, og jeg har snakket med min sagsbehandler.
Hun vil nu have to lønsedler fra mig, fra januar og februar måned.
I januar har jeg kun arbejdet 2 dage, hvor min løn kun var på 1750dkk kroner.

Det fortalte jeg hende så, og det sagde hun at det var helt fint. Jeg skulle bare sende den alligevel, og så ville hun kigge på den og på min februar løn.

Kan det ikke komme til at "skade" vores sag, hvis hun får min lønseddel fra januar, når jeg kun har arbejdet i 2 dage der?
Jeg sagde så til hende om man ikke skulle have et vidst beløb tilbage hver måned, og det sagde hun nej til, det var op til hende at afgøre, udfra mine lønsedler, om hun synes jeg tjente nok.

Hun sagde derefter også, at min mand altså ikke kunne starte arbejde, før han havde fået sit opholdskort.

hvad synes i andre om dette?

skaanebo
Indlæg: 12138
Tilmeldt: 09.06.2007 19:00:10

Re: Hvad gør vi efter ansøgningen er angivet på migrationsverket

Indlæg af skaanebo » 09.02.2010 23:25:58

Dalajne skrev:
Hun sagde derefter også, at min mand altså ikke kunne starte arbejde, før han havde fået sit opholdskort.

hvad synes i andre om dette?
Måske skulle du bede jeres sagsbehandler om at læse, hvad Migrationsverket selv skriver på sin hjemmeside:

"Som EU/EES-medborgare har du rätt att arbeta i Sverige utan arbets- och uppehållstillstånd. Detsamma gäller dina familjemedlemmar. Du och dina familjemedlemmar har rätt att börja arbeta direkt. Vill du stanna längre än tre månader måste du registrera dig hos Migrationsverket."

Kilde: http://www.migrationsverket.se/info/147.html

Besvar