Side 1 af 1
Ret til SU som familiesammenført efter EUregler ?
: 21.12.2009 18:14:24
af LPedersen
Min kone har nu fået opholdskort i Sverige efter EU reglene. Jeg har læst at hun ikke kan få SU, men kan ikke finde det igen.
Har hun ret til svenskundervisning (SFI) ?
Re: Ret til SU som familiesammenført efter EUregler ?
: 21.12.2009 19:53:37
af krikris
Ja min mand fik gratis svensk undervisning imens vi boede i Sverige. Han opgav bare sit cpr nummer og så var den i vinkel.
Re: Ret til SU som familiesammenført efter EUregler ?
: 22.12.2009 08:05:07
af fundiver199
Din kone kan få svensk uddannelsesstøtte, hvis du er arbejdstager i Sverige, men ellers ikke.
Re: Ret til SU som familiesammenført efter EUregler ?
: 22.12.2009 09:03:51
af LPedersen
Jeg arbejder kun i Danmark, så det kan hun vist ikke.
Findes der ikke en side om hvilke rettigheder man har og ikke har som familiesammenført efter EU regler ?
Re: Ret til SU som familiesammenført efter EUregler ?
: 22.12.2009 10:29:22
af fundiver199
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 123:DA:PDF
Se specielt artikel 24 i ovenstående. For en mere letforståelig tekst se nedenstående.
viewtopic.php?f=7&t=3705
I virkeligheden er det hele temmelig enkelt. Din kone har således fuldstændig de samme rettigheder, som du selv har som EU-borger. Nemlig en generel ret til ligebehandling med værtslandets egne borgere, bortset fra de to undtagelser, der er nævnt i paragraf 24 i opholdsdirektivet, og hvor den ene netop handler om uddannelsesstøtte.
Resten af direktivet handler groft sagt om ret til indrejse og ret til ophold samt administrative formaliteter.