Side 1 af 1

Overvejelser om at flytte til Sverige / Tyskland

: 09.09.2009 13:06:17
af Sahin58
Hej, jeg er en tyrkisk kvinde på 22. Jeg blev i 2007 gift med min tyrkiske mand, som er far til min datter på 1 år.
Jeg overvejer meget at søge om familiesammenføring efter EU-reglerne, men ved ikke rigtigt hvor det er jeg skal begynde, og om der er noget der vil forhindre mig gennem det lange forløb.
Her er lidt info om mig og om min situation:

- Jeg er 22, er dansk statsborger
- Gift og har et barn.
- Bor i Århus sammen med mine forældre, som åbner armene for mig
- Har boet i Tyrkiet i næsten to år, hvor jeg ca. hver 4.md rejste tilbage til DK og besøgte familie.
- Er arbejdsløs og på kontanthjælp lige nu. (Grundet at jeg lige er vendt tilbage fra Tyrkiet)
- Har en STX og vil da meget gerne studere videre, hvis det er muligt f.eks. at studere i DK og arbejde i enten DE eller S?

Det jeg er mest i tvivl om er, om det er i orden at jeg er på kontanthjælp? Hvis nej, skal jeg så stoppe hjælpen med det samme? (Har nemlig ikke fået udbetalt noget endnu)
Om jeg kan søge om turistvisum i DK og dernæst sammen med min mand flytte til DE el. S?
Eller om jeg SKAL søge visummet fra det pågældende land?
Synes I jeg skal flytte til Tyskland i stedet for Sverige fordi det er tættere på Århus? Gælder der de samme regler i Tyskland som i Sverige mht opholdskort i landet?

Lige nu synes jeg bare intet går som det skal, og jeg er bare total forvirret. Ved ikke hvordan jeg skal få hele processen igang, og håber der er nogle som kan hjælpe mig.

Forvirrede Hilsner fra Sahin58

Re: Overvejelser om at flytte til Sverige / Tyskland

: 09.09.2009 15:08:22
af DLK
Hej Sahin58..

Vis du ville spørge mig så synes jeg du skal flytte til Sverige, da det ville være letter for dig sprog og du kan finde et arbejde i KBH. Og vis du flytter til Sverige og søger om visum fra Sverige så tager det ikke så lang tid som i Danmark.

Jeg havde også søgt om visum til min mand fra Tyrkiet, vi havde ventet 6 måneder på visum i Danmark. Men i Sverige tager det vist ikke så lang tid som jeg har hørt..

Jeg er selv flyttet til Sverige-Malmö, fra Århus for ca. 1 halv måned siden og vi har søgt om opholdskort til min mand for 1 måned siden..

Men det er dit valg.. :)
Jeg tror du er Sivasli - Sivasin neresinden??? :)))
Insallah hersey istedin gibi olur
Koley gele..

Re: Overvejelser om at flytte til Sverige / Tyskland

: 09.09.2009 20:20:27
af Sahin58
Tak for svaret.
Som jeg har skrevet er jeg virkelig i tvivl om hvordan og hvorledes jeg skal komme i gang med det hele. Men jah, det skal jo gøres, og jeg må nok hellere komme i gang med det meget snart.
Jeg er fra Sarkisla og er gift med een derfra :) Hva med dig?
Tror du ikke vi kan hjælpe hinanden gennem dette forløb, så vi er til støtte for hinanden? :)
Sen nerdensin?

Re: Overvejelser om at flytte til Sverige / Tyskland

: 09.09.2009 21:44:19
af DLK
Jeg har sendt et Privat besked til dig ordan okursun.. :)