Nej det må være en and, du har hørt synge, og ikke en fugl
Forvekslingen skyldes nok, at det tidligere tog omkring 6 måneder for de svenske myndigheder at behandle en ansøgning om FS efter nationale svenske regler. Og da der ikke er noget, som hedder "processuelt ophold" efter nationale svenske regler, så betød det jo logisk set også, at der gik mindst 6 måneder, fra man var flyttet til Sverige, og indtil ens ægtefælle kunne sætte sin fod på svensk jord.
I dag er sagsbehandlingstiden imidlertid kommet ned på omkring 3 måneder. Og nok så væsentligt, så søger langt de fleste danskere, som bor i Sverige, jo slet ikke FS efter de svenske regler men derimod opholdskort til deres ægtefæller efter EU-reglerne.
Og her har de svenske myndigheder pligt til at udstede et visum til ægtefællen "uden unødigt ophold". Så søger man efter EU-reglerne, så går der kun nogle få uger, fra man er flyttet til Sverige, og indtil ens ægtefælle kan slutte sig til en.
Og herefter kan ægtefællen desuden blive i Sverige, medens man venter på, at han eller hun får sit opholdskort. For opholdskortet tjener kun til at dokumentere ægtefællens ret til at opholde sig i Sverige, det er ikke nogen forudsætning for denne ret.
Ophold efter EU-reglerne er således en langt hurtigere og mere smidig proces end familiesammenføring efter nationale regler. Og det gælder vel at mærke både i Danmark, Sverige og de fleste andre EU-lande.