Side 1 af 1
Den spörgeskema man får ...
: 22.05.2009 13:47:03
af Married2Algerian
Den spörgeskema man får fra migrationsverket. Har set den på nettet. Kan se at der står man skal også sende til dem billeder, biletter .... osv. Nu er det sådan at jeg har billeder på min mobil og video også der. Og for det meste er det af min mand og min datter. Hvordan skal jeg kunne dokumentere det? ... samt når vi taler sammen så er det på skype, eller i telefon uden abon. Har dog en masse telefonkort. Den er også lidt svär at bevise ..
Biletter har jeg kun mellem köbenhavn og malmö. Hvor han var inden. Skal jeg sende dem med? Har altid mödt ham i sverige og ellers var han hjemme hos mig i köbenhavn.
Vi har et fälles barn sammen. Vores sön har hans efternavn og vi er gift og registreret både i sverige, algeriet og i dk.
Min mand har väret til interwiev på ambassaden i algeriet og skal bare komme med sidste papir (på grund af forsinkelsen af posten). Damen fortalte der at normalt tager det 3-6 måneder (svenske regler), men når vi har barn sammen vil det går nok stärkere.
Hvordan kan jeg dokumentere vores kontakt?

: 22.05.2009 13:59:01
af mh1
Det lader sig gøre at få printet billeder ud fra nogle mobiltelefoner, men ellers er et fælles barn da nok et ret godt bevis på at i har haft kontakt! og måske kan du få en eller to naboer til at skrive under på, at i har været sammen på din adresse?

: 22.05.2009 14:33:18
af Saka
Inde på din skypekonto står der masser af ting registreret. Tag evt. screenprint af skærmen hvis du ikke kan printe noget ud.
Ej sikke en smart ide.. det må jeg også lige gøre;) tak for det Deva;)
Tusind tak for alle rådene ...
: 22.05.2009 19:57:51
af Married2Algerian
Dem vil jeg helt sikkert fölge ...

Hvordan kan man kopere sin skype samtaler?
: 24.05.2009 11:15:23
af Married2Algerian
Er der nogen der ved det? Har prövet men kan ikke.

: 24.05.2009 13:33:02
af Saka
Er der nogen der ved det? Har prövet men kan ikke.
Når du er inde på skype og kan se de opkald du har foretaget og modtaget og længden osv så trykker du på den knap der hedder "Print Scrn". Den knap lægger lige ved siden af "F12" knappen;)
Saka
: 24.05.2009 15:10:19
af Married2Algerian
Hverken den ene eller den anden pc vil det.

: 24.05.2009 16:30:40
af Saka
Hverken den ene eller den anden pc vil det.
Prøv det her:
Når du har trykket på den knap der hedder "print Scrn" så åbner du en word side og venstre klikker på musen og trykker "sæt ind"
: 24.05.2009 16:56:09
af Married2Algerian
Har prövet, men den åbner ingen word. Har også prövet at trykke på den lang tid, men der sker ikke noget.

: 25.05.2009 08:42:27
af Saka
Har prövet, men den åbner ingen word. Har også prövet at trykke på den lang tid, men der sker ikke noget
Hmm kan lige prøve at gøre det når jeg kommer hjem og ser hvad den siger til det:) Ogås vender jeg lige tilbage
Takker ...
: 28.05.2009 14:53:03
af Married2Algerian
dejligt

: 28.05.2009 15:36:09
af skaanebo
Nu behøver man altså heller ikke partout at vedlægge telefonudskrifter eller lignende. Det er nok bare at vedlægge fotos og kopi af stempler i pas, der dokumenterer, at man har besøgt hinanden x antal gange.
Og ja, lige for tiden går det rigtig stærkt at få opholdstilladelse til Sverige efter nationale regler.
Skaanebo
: 28.05.2009 17:28:29
af Married2Algerian
Really god news. Min svigerfar har lige talt med en mand der fik det efter 3 måneder. Nu vil jeg også have min mand hos mig.
Tro når vi får det jeg tag af gläde på migrationsverket med blomster.

Re:
: 24.06.2009 18:04:12
af keff
Saka skrev:Hverken den ene eller den anden pc vil det.
Prøv det her:
Når du har trykket på den knap der hedder "print Scrn" så åbner du en word side og venstre klikker på musen og trykker "sæt ind"
Tryk: PrtSc (print screen)
Åbn word eller wordpad.
Højreklik inde i word eller wordpad.
Klik : sæt ind.
Voila nu kan det printes ud.
Keff.
Re: Den spörgeskema man får ...
: 27.06.2009 14:01:59
af Married2Algerian
Keff ... takker, det virker.
