Side 1 af 1
Er du blevet fejlinformeret om FS?
: 08.04.2009 10:00:19
af Kim P. Nyberg
Efter et infomøde i Herning om familiesammenføringsreglerne, både de nationale danske regler og EU-retten, havde jeg i går en telefonisk samtale med Nils Bak, som er presseansvarlig hos Udlændingeservice. Nils er ivrig læser af dette forum, men deltaget vist ikke selv aktivt. Nils er nu ved at forberede næste udgave af deres interne medarbejderblad US Open, og i den forbindelse vil han gerne i kontakt med brugere og læsere af dette forum, som er blevet fejlinformeret om visumregler og FS-regler. Han har nemlig læst herinde, at til trods for at reglerne er blevet drøftet på medarbejdermøder og at der er indført en "telefongrundlov" hos US, så sker det stadig at man får forkert information fra nogle medarbejdere. Formålet med artiklen skal være, at få medarbejderne til at give bedre svar.
Er du således blevet fejlinformeret enten via mail eller telefonisk siden US rettede ind til højre i efteråret sidste år, så send Nils Bak en mail om hvad du har oplevet. Han har mailadressen
nbk@us.dk
Brev fra US.
: 04.05.2009 13:03:21
af Eniste
Nu er det 2 mdr. siden vi søgt FS efter Eu regler.
Da vi aflavet ansøgning sagde Damen at i vil modtage et brev efter 3 uger hvor der stå hvornår jeres sage slutter.
Der gik 4 uger vi fik ikke nogen brev jeg ringet til dem , hun sagde vi har travlt og i få brev efter to uger og hun gav mig min kones udl.nr. til næste gang ringer. Nu erder gået 8 uger og vi har stadigevæk ikke hørt noget fra dem.
--------
Min lillesøster fik brev præcis efter 3 mdr. hvor der stod de skulle aflaver deres lønsedler og lejlekontrat. og de har fået vide at der vil gå 3 mdr føre de fik svar igen dvs. i alt 6-7 mdr føre men få vid om men har fået OT.
MVH
: 04.05.2009 13:12:52
af Nashenas_Dk
Hej Eniste
Vi søgte om familiesammenføring efter EU-regler 21. november 2008 og har ikke fået breve om modtagelse men så fik vi opholdskort til min kone efter 4 måneder og nu er vi kommet tilbage til dk og blev registret i folkeregistret i fredags 1. maj 2009 og hun allerede har fået sit cpr.nr.
Det var den eneste breve vi fik fra Us.
Mvh.
Nashenas-Dk
: 05.05.2009 11:29:20
af Eniste
hej
når nu min ægtefælle har fået et udl.nr betyder det ikke at hun har fået OT.
er det en fordel hvis jeg flytte min adres tilbage til danmark mens vi venter svar fra US.
Nashenas_Dk
Har US sprugt om jeres lejekontrat der i aflaveret ansøgningen.
: 05.05.2009 11:33:07
af Nashenas_Dk
Hej Eniste
Nej, fordi vi havde allerede sendt den sammen med vores ansøgning.
Mvh.
Nashneas_Dk