Side 1 af 1
Har du fået tilladelse/afslag på ansøgning efter EU-regler?
: 22.03.2009 15:23:47
af fundiver199
Hej alle
Det er nu 5½ måned siden, at Danmark anerkendte, at studerende og personer med tilstrækkelige midler også er omfattet af retten til fri bevægelighed i Europa.
Og mange er i det tidsrum draget udenlands, primært til Sverige eller Tyskland, for at "kvalificere" sig til til at udstedt et opholdskort til deres ægtefælle i Danmark via EU-reglerne om fri bevægelighed for personer med tilstrækkelige midler.
For at vi i ÆUG kan rådgive folk bedst muligt, så ville det være voldsomt nyttigt at høre fra dem, som allerede har søgt om opholdskort i Danmark efter EU-reglerne, efter at have boet i et andet EU-/EØS-land som studerende eller person med tilstrækkelige midler.
Så derfor denne opfordring eller bøn:
Har du fået svar på en ansøgning om opholdskort efter at have boet i et andet EU-/EØS-land som studerende eller person med tilstrækkelige midler, så hjælp andre ved at skrive et par linier om din sag her.
Altså hvor længe havde du boet i det andet EU-/EØS-land, hvor længe havde din ægtefælle boet der, hvad forlangte Udlændingeservice, hvor lang tid tog det, før din ægtefælle fik sit opholdskort, og er der i øvrigt nogen erfaringer, som andre kan drage nytte af?
På forhånd mange tak for hjælpen.
M.v.h. fundiver199
: 23.03.2009 11:41:41
af Amichka
Hej!
Jeg kommer fra Spanien og har boet i Dk sammen med min russiske mand seks år. Jeg er studerende nu men har arbejde i Dk fra 2003.
I november 2008 fik vi F.S efter danske regler. Vi skulle vente et hel år for at få papirer. Opholdstilladelsen gælder til december 2009.
I begyndelsen af december 2008 ansøgte vi for tidsubegrænset opholdstilladelse til min mand i statsforvaltning (EU regler om ubegrænset opholdstilladelse). Først kravede de fra os en økonomisk sikkerhedstillelse og at jeg skulle underskrive et dokument hvor jeg lovede at aldrid bruge offentlig hjælp til mig eller min familie. Vi svarede via brev at det passede ikke til EU lov (i Januar 2009) men vi vik aldrig et svar.
De har ikke svaret ingen af vores breve siden da.
: 23.03.2009 11:49:06
af Kim P. Nyberg
Du har tydeligvis fået en forkert opholdstilladelse. Da jeg går ud fra, at du er spansk statsborger, skulle du have haft et EU-opholdskort til din mand, og ikke en dansk opholdstilladelse. EU-opholdskortet gælder i fem år. Har du mulighed for det, så tag personligt ned på Statsforvaltningen og forlang, at opholdstilladelsen byttes til et EU-opholdskort.
: 23.03.2009 12:21:49
af skaanebo
Borgere fra et andet EU-/EØS-land kan frit vælge, om de ønsker at få familiesammenføring til Danmark efter nationale danske regler eller efter EU-reglerne. Der er altså valgfrihed. Og der er fordele og ulemper ved begge regelsæt. Dog synes EU-reglerne i langt de fleste tilfælde at være en fordel. Men jeg tror ikke, man bare sådan uden videre kan skifte fra det ene regelsæt til det andet, når man først har valgt at søge og fået bevilget opholdstilladelse efter fx de nationale regler.
: 23.03.2009 12:52:59
af fundiver199
I dette tilfælde har parret næppe selv valgt at søge efter danske regler. Ansøgningen er jo indgivet før 6/10 2008, og her anerkendte Danmark ikke, at en EU-borger kunne få udstedt et opholdskort til sin ægtefælle i Danmark, medmindre parret forinden havde boet sammen i et andet EU-/EØS-land eller Schweiz og 3. lands borgeren havde haft opholdstilladelse der. Og det er tilsynelandende ikke tilfældet her, idet Amichka og hendes mand har boet i Danmark siden 2003, men først har søgt om FS i 2008.
Amichka er således en af de borgere, hvis rettigheder EF-domstolen sikrede ved sin kendelse i Metocksagen. På den baggrund vil jeg anbefale, at Amichka holder fast og forlanger, at deres sag fra og med nu skal behandles efter EU-reglerne, som hun har ret til.
: 23.03.2009 12:59:20
af Amichka
Mmm...vi valgte egentlige ikke at ansøge for opholdstilladelsen efter Dk regler, da vi havde ikke noget valg. Først vi fik at vide fra U.S at vi skulle ansøge hos dem fordi min mand var ikke EU statsborger. Da vi prøvede at ansøge efter nogle måneder i Statsforvaltning efter EU regler fik vi afslag. Sådan.
Alligevel ved jeg nu at han har ret for for tidsubegrænset O.T efter EU regler. Vi har været sammen (altså boede sammen) i Dk under lovligt forhold flere en fem år.
De kan måske holde op med at svare vores breve, men jeg ved godt at før eller siden de skal give os O.T.
: 23.03.2009 13:08:04
af fundiver199
Ja I skal slet og ret bede om, at Statsforvaltningen genoptager den sag, hvor I i sin tid fik afslag. For det afslag var jo ikke i overensstemmelse med reglerne, jævnfør den kendelse som EF-domstolen afsagde i Metocksagen i juli 2008.
Hvis I ikke har gjort det allerede, skal I derfor skrive til Statsforvaltningen og forlange, at sagen bliver genoptaget, med direkte henvisning til EF-domstolens kendelse i Metocksagen.
Altså at Danmark ikke kan kræve, at I skal have boet sammen i et andet EU-land for at få et opholdskort til din mand i Danmark efter EU-reglerne. Og at det desuden er ligegyldigt, hvor og hvornår I blev gift, eller hvornår og hvordan din mand er indrejst i Danmark.
Han må vel have været i Danmark på et studie- eller arbejdsophold fra 2003-2008. Men dette har altså efter Metock-dommen ingen betydning for din ret til at få udstedt et opholdskort til ham efter EU-reglerne.
Af ren nysgerrighed: Hvornår fik I helt præcist jeres afslag fra Statsforvaltningen?
: 23.03.2009 13:17:24
af Amichka
fundiver199 skrev:
Hvis I ikke har gjort det allerede, skal I derfor skrive til Statsforvaltningen og forlange, at sagen bliver genoptaget, med direkte henvisning til EF-domstolens kendelse i Metocksagen.
Men hvad jeg prøver nu er at få tidsubegrænset O.T til min mand. Ifølge EU lov, kan trejde lands borgere opnå denne ret efter fem års lovligt ophold i landet (som familiemedlem med en EU borger).
fundiver199 skrev:Af ren nysgerrighed: Hvornår fik I helt præcist jeres afslag fra Statsforvaltningen?
17 juli 2008
: 23.03.2009 13:38:47
af fundiver199
I så fald er afslaget givet, før Danmark implementerede Metock-dommen, så det er der for så vidt ikke noget underligt i. Og jeg vil også give dig ret i, at den tid, som din mand har tilbragt i Danmark på studie- eller arbejdsophold, må tælle med i de 5 år, som kræves for, at han kan få et permanent opholdskort. Så jeg vil mene, at I er på rette vej.
Når statsforvaltningen ikke svarer på dine breve, så var det måske en idè at ringe til dem og høre, hvad der sker i jeres sag. Og om ikke andet bede dem bekræfte skriftligt, at de var modtaget dine breve. Kan eller vil de ikke bekræfte dette, så genfremsend hele møllen til dem som et anbefalet brev.
: 23.03.2009 13:49:24
af Amichka
Ja, måske et anbefalet brev er løsningen. Sidste gang vi var der og snakkede med dem personligt sagde de at jeg skulle undersrive et dokument (I skulle bare se denne dokument, I vil tro det er løgn) hvor jeg skulle love at jeg aldrig ville bruge offentlig midler til mig eller min familie. De ville ikke behandle ansøgningen uden underskriftet. Jeg kan ikke snakke med dem mere, ellers vil jeg få en hjerteslag.
Alligevel, hver gang man sender en e-mail til Sjælland Statsforvaltning få man en kvitterings e-mail som bekræftes at de har fået din besked.
Hilsen!
: 31.03.2009 12:05:49
af Amichka
I dag fik vi afslag til min mand's ansøgning om permanent opholstilladelse efter EU regler.
Statsforvaltning skriver:
"Kapitel 5, #19, st. 4. Stk 1 finder anvendelse for en tredjelandstatsborger, der har haft lovligt ophold her i landet efter ##8-11 uafbrudt i 5 år og i hele denne periode har boet sammen med hovedpersonen.
Overnnævnte finder ikke anvendelse i dit (min mands) tilfælde idet du ikke har haf opholdstilladelse i Dk efter Eu opholdsbekendtgørelsens ## 8-11, men efter udlændingeloven som studerende, og senest som familisammenført efter udlændingeloven."
Selvom EU opholdsdirektiv taler om rettigheder, Statsforvaltning tolker direktivet som en administrativ forløb (da min mand blev ikke sammenført efter EU lov, vi kan ikke bruge direktivet for (til?) at ansøge om permanent opholdstilladelse. F.S efter EU logvigning bliver således en betingelse). Så, selvom jeg har en permanent opholdsbevis og min mand har været her siden 2000 og sammen med mig siden 2003, vi kan ikke bruge opholdsdirektivet medmindre jeg skrive under at jeg vil aldrig bruge sociale ydelser til mig eller min familie. Hvis jeg gør vil Statforvaltning udstede en opholdskort der vil gælder 5 år.
Isn't cool?
: 31.03.2009 17:05:15
af fundiver199
Jeg mener at denne afgørelse er forkert, idet der endnu engang er tale om, at de danske myndigheder "opfinder" betingelser, som der er ikke er belæg for i lovgrundlaget, nemlig opholdsdirektivet.
Jeg har sendt dig en email Amichka, så lad os tage den videre diskussion privat.
: 31.03.2009 18:19:44
af Amichka
Ok!
opholdsbevis er bevilget efter EU-regler
: 11.04.2009 20:15:54
af Nashenas_Dk