Side 1 af 1
Pas.
: 03.03.2009 16:50:09
af ProudLeb
Hej.
Vil Lige høre jer, angående kopi af alle sider i pas.
Jeg ved ik hvormeget US, går op i det.
Men skal jeg Kopiere hver enkelt side for sig, eller vil der være ok at tage 2 sider ad gangen. ?
Hvordan har i som allerede har søgt gjordt det ?
- eller dem som har tænkt sig at søge, hvordan satser i på at gøre det ?
: 04.03.2009 12:45:51
af fundiver199
Det vigtige må være, at de kan se, at de har fået en kopi af alle siderne, så der altså ikke findes stempler e.l. i passet, som de ikke kender til.
Og der er 1, 2 eller 25 passider på hver fotokopi, det kan derimod være ligegyldigt.
Pas
: 05.03.2009 14:27:27
af ProudLeb
Tak for svaret!
: 06.03.2009 09:18:03
af Tokur
skal det så være med farve alle sort og hvidt alle de dokumenter man vedlægger??
Har du ellers vedlagt noget specielt? jeg skal også kopiere en masse idag:)
Pas
: 14.03.2009 14:03:19
af ProudLeb
Hej Guys.
Sidder og ser på vores ansøgningen om ægtefællesammenføring, det er så efter jeg har har kopieret hele min kones pas på 48 sider.
Det er KUN Eu-borger som der søger ægtefællesammenføring i dk Som skal indlevere kopi af pas.
Taget direkt ud af ansøning står der:
Kopi af pas (alle sider inklusiv forside) eller kopi af dit id-kort (kun Eu-borger)
Nu ved jeg jo ik, når de siger kun eu-borgere, om de hentyder til det med Id, eller også gælder kopi af pas.
nå men det håber jeg i kloge mennesker herinde kan svare på.
Det er sådan at man oplysninger om ansøgeren, skal skrive en adresse om hvor man bor, ska man her skrive adressen i hendes hjemland eller her i sverige hvor vi bo nu ?
Men lige neden under står der hvis du allerede bor i dk.
jeg har skaffet os en lejlighed fra 1 april, vi flytter 26 marts og sender ansøningen , så vi kan vel godt udfylde adresse felt af den som lejlihed som vi har fra 1 april. det er ikke problemet, det er at de i samme feldt spørger efter indrejse dato,
indrejse dato er det fra da hun kom til dk på visum, eller da vi flyttede tilbage fra sverige.. ?
hvis vi skriver vores svenske adresse på kan jeg ike tage til kbh og aflevere det hos US vel ?
vi kan vel også gøre det at vi indrejser og sender minkone ansøningen afsted og efter 10 dage når vi med sikker hed har bosat os i århus sende min afsted, da de´skal have min del af ansøningen senet 14 dage efter.
Jeg er bare bange for at det vil tage meget meget længere tid (proccess) hvis vi ik sender dem samtiddigt.
nogen der tør gætter ?
Mange Tak