Side 1 af 1

UK Fs, efter EU-retten og Forsørgelse kravet ?

: 21.02.2009 17:47:32
af Talib
Hej

Jeg har et par spørgsmål ang. Fs , efter EU-retten og forsørgerkravet

Jeg har boet i England i 4 år med min kone og 2 børn, men jeg vil gerne tilbage til Danmark.
Min kone har indisk pas, men mig og mine børn har dansk pas.


1. Jeg har arbejdet i ca. 3 år og har også modtaget Jobsøger godtgørelse ( Jobseekerallowance ) i 5 måned.

Kan det betyder noget Forsørgelse kravet ?

http://www.jobcentreplus.gov.uk/JCP/Cus ... index.html


2. Jeg har i et år modtaget sygepenge (jeg har lægeattest på det).

Kan det betyder noget Forsørgelse kravet ?


3. Vi har nu boet hos en ven i ca 2 år.

Kan det betyder noget boligkravet US ?


4. Da jeg har 2 børn, har jeg ret til modtage skattegodtgørelser (Taxcredits) ydels og børnepenge..

Kan det betyder noget Forsørgelse kravet ?

http://www.hmrc.gov.uk/taxcredits/residence-rules.htm
http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/



MVH
Talib

: 21.02.2009 21:20:16
af Kim P. Nyberg
Du er dansk statsborger. Det samme er dine børn. Din ægtefælle er ikke statsborger i et EU-land. Og nu vil du gerne rykke tilbage til Danmark sammen med din familie. Så langt, så godt.

Forsørgelseskrav, boligkrav, alderskrav og alle de øvrige krav har intet med EU-reglerne at gøre. De gælder KUN, hvis der søges efter de danske nationale regler. Og dem falder du på ingen måde ind under, i kraft af, at du har boet i et andet EU-land end Danmark. Der er nemlig en afgrundsdyb forskel på kravene efter danske regler på den ene side, og EU-regler på den anden:

Danske regler:
Alderskrav (begge parter skal være minimum 24 år for at få bevilget familiesammenføring)
Boligkrav (boligen skal mindst være på 20 kvartratmeter pr. person)
Økonomi (du skal kunne forsørge dig selv, din ægtefælle og dine børn. Desuden skal du stille en bankgaranti, som er på lidt over kr. 58.000, som er låst i syv år. Og du må ikke have modtaget sociale ydelser i de sidste 12 måneder)
Dertil kommer krav om danskundervisning til din ægtefælle.
Din ægtefælle opnår midlertidig opholdstilladelse i 2 år ad gangen. Efter syv år kan der søges om permanent opholdstilladelse. I opholdstilladelsen er indbygget arbejdstilladelse. Arbejde (ægtefællens) må først påbegyndes, når tilladelsen er opnået.

EU-krav:
Du og dine familiemedlemmer må ikke være til fare for landets sikkerhed og sundhed, ægteskabet må ikke være proforma. Straks du har søgt om opholdskort til din ægtefælle, må denne påtage sig arbejde på lige fod med alle andre danskere. Opholdstilladelse gælder i fem år ad gangen, og efter fem år kan der søges permanent opholdstilladelse. Opholdstilladelse kan i øvrigt ikke nægtes din ægtefælle, af den simple grund, at I er gift og du er statsborger i et EU-land. Der stilles ikke krav til boligforhold, økonomi, bankgaranti, forsørgelse, sprogundervisning, alder og andet gejl.

Som du kan se, er der store forskelle på de danske regler og EU-reglerne. I øvrigt er det sådan, at når I rykker tilbage til Danmark, har I seks måneder til at finde en bolig, uden myndighederne kan komme efter jer.

Men igen: Når I vender hjem, så ansøg efter EU-reglerne. Det er I fuldt berettiget til.

: 21.02.2009 23:17:45
af fundiver199
En enkelt lille korrektion til Kims udmærkede gennemgang:

Også efter EU-reglerne stilles der et krav om, at man kan forsørge sin familie. Dette forsørgelseskrav er dog ikke specielt svært at leve op til i Danmark, da den indkomst, som kræves, ikke må overstige den laveste socialhjælp. Og i Danmark har vi indført en meget lav sats i bistandsloven, som hedder starthjælp.

Du vil derfor bare skulle dokumentere, at du i Danmark har en indkomst, som mindst svarer til 2 x starthjælp + 2 x børnetillæg. Det kan du formentlig klare ved at finde et hvilketsomhelst job.

Hvad I har foretaget jer i Storbritannien udover kriminelle handlinger, som gør, at man kan anse din kone for at være til fare for den offentlige sikkerhed eller orden, har ingen som helst betydning for sagen.

Hvis du er blevet syg, vil du desuden kunne få lov til at tage din familie med tilbage til Danmark, også selvom du ikke lever op til forsørgelseskravet men skal på sygedagpenge og måske senere førtidspension.

Dette er en lidt "aktivistisk" tolkning, EF-domstolen lavede i en sag for nogle år siden, og som vel også er meget rimelig ud fra almene humanitære overvejelser.

: 21.02.2009 23:38:14
af Talib
Tak for den hurtige svar :)


Men jeg har stadig nogle spørgsmål kørende i hovedet:

1) Skal man have selvforsørgelse gennem den tid, man har opholdet i et EU-land, før man vender tilbage til Danmark, hvis man søger gennem EU-reglerne?

2) Hvilken dokemention er nødvendigt sammen med ansøgningsskemaet?

Desuden har jeg tænkt mig at søge om fs fra det danske ambesade i England, end i Danmark, da vi kan få afslag, og min kone kan miste sin opholdtilladelse.

: 22.02.2009 02:09:51
af Kim P. Nyberg
Da du er dansk statsborger, men bor i et andet EU-land (går ud fra I alle har et britisk EU-opholdskort), og du er gift og har børn, tror jeg det bliver vanskeligt for myndighederne at tage opholdstilladelsen fra din kone. For EF-Domstolen, som er øverste myndighed i denne slags sager, har i tidligere domme fastslået, at tredjelandsborgere som er gift med en EU-borger, har nogle afledte rettigheder, herunder at kunne være sammen med sin ægtefælle og mindreårige børn. Så tag det bare helt afslappet med den del af sagen.

Til dit første spørgsmål er svaret, at du skal kunne dokumenterer, at du har formue eller indtægt nok til at du og din familie kan leve af det. Om du er studerende, i arbejde, eller om det for dens dags skyld er opsparede midler, er ikke det vigtige.

Til det andet spørgsmål har rådet herinde været til andre, at fremsende kopi af lejekontrakt/skøde på boligen, hvor både dit og ægtefællens navn står, eventuelt også billeder af jer sammen, kvitteringer fra abonnementer på aviser eller tidsskrifter leveret til jeres engelske adresse.

Jeg ved ikke om din kone kan miste opholdstilladelsen i England, hvis I søger om dansk EU-opholdstilladelse fra England. Der kender jeg ikke den britiske lovgivning. Men jeg ved, at du og din familie har ret til at være i Danmark i op til tre måneder, før I behøver melde jer hos myndighederne for at søge opholdskort til din ægtefælle. Dermed har I god tid til at finde bolig og job i Danmark. Vær i den forbindelse opmærksom på, at mens du kan påtage dig et arbejde straks ved hjemkomsten (fordi du er dansk statsborger), SKAL i afleverer ansøgning om opholdskort til din ægtefælle, før hun må påtage sig et job. Til gengæld må hun også påbegynde arbejdet straks ansøgningen om opholdskort er afleveret.

: 22.02.2009 08:03:50
af fundiver199
Talib skrev:Skal man have selvforsørgelse gennem den tid, man har opholdet i et EU-land, før man vender tilbage til Danmark, hvis man søger gennem EU-reglerne?
Nej du skal bare have boet i det andet EU-land som:

* arbejdstager
* selvstændig erhvervsdrivende
* pensionist
* studerende
* person med tilstrækkelige midler til at klare sig selv (selvforsørgende).

En "selvforsørgende" er ikke en person, som aldrig har modtaget f.eks. sygedagpenge, men derimod en person, som hverken er arbejdstager, selvstændig erhvervsdrivende, pensionist eller studerende, men som alligevel har tilstrækkelig midler til at klare sig selv. Enten fordi vedkommende har formue, eller fordi vedkommende f.eks. har arbejdsindkomst fra et andet land. Hvis du har boet i England og udført fjernarbejde for en norsk arbejdsgiver, så har du haft status som "selvforsørgende" i England.

Du mister ikke din status som vandrende EU-borger eller de rettigheder, som den giver dig, blot fordi du i en periode har været syg.

Hvad der kigges på er stadig ikke, hvad der er sket i det land, du kommer fra, men hvad der skal ske i det land, du flytter til. Altså om du f.eks. er tilmeldt en uddannelse i Danmark, om du har fundet et job etc. Det er dette, som bestemmer dine rettigheder i Danmark, ikke hvordan du boede i England, hvad I fik at spise til aftensmad eller hvordan dit helbred var.
Talib skrev:Desuden har jeg tænkt mig at søge om fs fra det danske ambesade i England, end i Danmark, da vi kan få afslag, og min kone kan miste sin opholdtilladelse.
Nej I kan ikke få afslag, hvis I søger efter EU-reglerne, hvis I opfylder følgende simpel krav:

* Din kone er ikke til fare for den offentlige sikkerhed eller sundhed i Danmark.

* I er ikke proforma-gift (det er de danske myndigheder, som skal løfte bevisbyrden)

* Du har tænkt dig at bo i Danmark som enten arbejdstager, selvstændig erhvervsdrivende, studerende, pensionist eller person med tilstrækkelige midler (selvforsørgende).

* Din indkomst og/eller formue er tilstrækkelig til at opfylde forsørgelseskravet. Er du arbejdstager vil du skulle vise de første 3 lønsedler til Udlændingeservice, før din kone får et opholdskort. Men I kan sagtens søge om det, lige så snart I ankommer til Danmark.

Det svære er ikke at få et opholdskort efter EU-reglerne i Danmark, det svære er at finde en bolig og et job. Så det er det, I skal koncentrere jer om. Måske bør I i første omgang rejse til Danmark som "turister" for at kigge efter både bolig og job, UDEN at flytte jeres adresse til Danmark og UDEN at opgive den bolig, I har i Storbritannien.

: 24.02.2009 22:29:49
af Talib
Først og fremmest vil jeg takke for den gode hjælp og de gode infomationer. : )

Desuden tror jeg ikke at der vil fremstå nogen problemer, da jeg har en lejlighed i Danmark, og jeg kan saktens finde hvilken-som-helst job her i Danmark, meget hurtigt.